Straż Ochrony Kolei na 17. Światowym Kongresie Bezpieczeństwa Międzynarodowego Związku Kolei

O innowacyjnych rozwiązaniach z zakresu bezpieczeństwa na kolei dyskutowali uczestnicy 17. Światowego Kongresu Bezpieczeństwa UIC, które zorganizowane zostało w dniach 14-15 czerwca 2022 roku w Warszawie. W wydarzeniu udział wziął przedstawiciel Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei p. Adam Morawski, Naczelnik Wydziału ds. operacyjno-prewencyjnych i bezpieczeństwa.
Autor tekstu
Straż Ochrony Kolei
Data dodania
21 czerwca 2022
Drukuj
Pobierz
Straż Ochrony Kolei na 17. Światowym Kongresie Bezpieczeństwa Międzynarodowego Związku Kolei

W dniach 14-15 czerwca br. w Warszawie odbył się Światowy Kongres Bezpieczeństwa UIC. 

UIC jest Międzynarodowym Związkiem Kolei (fr. Union Internationale des Chemins de fer) – największą organizacją kolejową na świecie, zrzeszającą blisko 200 uczestników rynku kolejowego. Od 2021 roku instytucji przewodniczy p. Krzysztof Mamiński, Prezes PKP S.A. 

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Kongresu były „Innowacyjne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa na kolei”. W sesji plenarnej, otwierającej dwudniowe spotkanie w eksperckim gronie, głos zabrał m.in. p. Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, p. Krzysztof Mamiński, Szef UIC i Prezes PKP S.A., p. François Davenn, Dyrektor Generalny UIC. Dla uczestników Kongresu przygotowano także cztery sesje tematyczne dotyczące m.in. strategii bezpieczeństwa i współpracy z władzami, wdrażania i oceny innowacyjnych rozwiązań, najlepszych praktyk związanych z bezpieczeństwem w fazie projektowania oraz przyszłości branży kolejowej w kontekście bieżących, unijnych projektów badawczych w dziedzinie bezpieczeństwa. 

Jednym z prelegentów pierwszego panelu, poświęconemu bezpieczeństwu i współpracy z władzami, został p. Adam Morawski, Naczelnik Wydziału ds. operacyjno-prewencyjnych i bezpieczeństwa Komendy Głównej SOK. Podczas wystąpienia na temat „Współpracy Straży Ochrony Kolei ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne” przedstawiciel SOK opowiedział m.in. o służbie w formacji, jej strukturze, Grupach operacyjno-interwencyjnych, a także nowoczesnym wyposażeniu i codziennych wyzwaniach podejmowanych przez funkcjonariusz SOK m.in. podczas zabezpieczenia granicy wschodniej RP. Prelegent omówił także, jak wygląda współpraca SOK z organizacjami międzynarodowymi – z UIC, w ramach której formacja jest członkiem Grupy Specjalnej COLPOFER, oraz z RAILPOL, biorąc gościnny udział w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa na kolei.

Tej i innym prelekcjom przysłuchiwali się – wzorem lat ubiegłych – przedstawiciele administracji publicznej, eksperci ds. bezpieczeństwa kolei z całego świata przedstawiciele firm transportowych, zarządcy infrastruktury, a także naukowcy.  

Organizatorami 17. Światowego Kongresu Bezpieczeństwa byli: Międzynarodowy Związek Kolei oraz Spółka PKP S.A. 

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X