Spotkanie w sprawie współpracy SOK i przedstawicieli Czech na terenach kolejowych

11 marca w siedzibie Zakładu Linii Kolejowych we Wrocławiu, odbyło się polsko-czeskie spotkanie w sprawie współpracy Straży Ochrony Kolei z Policją Kolejową i przedstawicielami przedsiębiorstwa państwowego zarządzającego siecią kolejową w Czechach - Správa železniční Dopravní Cesty . Celem rozmów było omówienie wzajemnej współpracy oraz wyznaczenie wspólnych działań w zakresie zabezpieczenia infrastruktury kolejowej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele obydwu formacji jak również czeskich Kolei.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
25 marca 2025
Drukuj
Pobierz
Spotkanie w sprawie współpracy SOK i przedstawicieli Czech na terenach kolejowych

Bezpieczeństwo na obszarach kolejowych jest priorytetem dla polskich i czeskich funkcjonariuszy. Dlatego też, aby współpraca Straży Ochrony Kolei i Policji Kolejowej była jeszcze skuteczniejsza, we Wrocławiu zorganizowano polsko-czeskie spotkanie w sprawie współpracy na terenach kolejowych.

W międzynarodowym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele polskiej Straży Ochrony Kolei i czeskiej Policji oraz czeskich kolei. Zaproszonych gości przywitał Zastępca Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei ds. ochrony, który wraz z Komendantem Komendy Regionalnej SOK we Wrocławiu Tomaszem Szyszkowskim i Naczelnikiem Wydziału ds. bezpieczeństwa i obronności Komendy Głównej SOK Kamilem Koźmińskim, był gospodarzem konferencji. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Komend Regionalnych SOK w Opolu, Krakowie, Katowicach oraz we Wrocławiu, Komend, które terytorialnie graniczą z Republika Czeską. Stronę czeską reprezentowali kierownictwo policji kolejowej oraz przedstawiciele przedsiębiorstwa państwowego zarządzającego siecią kolejową w Czechach – Správa železniční Dopravní Cesty.

Podczas wystąpień doświadczonych funkcjonariuszy SOK i Policji odpowiedzialnych za zapewnianie bezpieczeństwa na kolei, omówione zostały tematy dotyczące między innymi podjęcia współpracy polsko-czeskiej, wymiany informacji na temat kradzieży na szkodę podróżnych i zabezpieczanie transgranicznych przejazdów uczestników imprez masowych oraz transportów wojskowych i specjalnych. Omówiono możliwość przekazywania informacji między formacjami, związanych z organizacją wydarzeń piłkarskich zaprzyjaźnionych drużyn w miastach nadgranicznych w związku z możliwością przepływu dużej ilości pasażerów oraz występowania zagrożeń związanych z organizacją takich imprez.

Międzynarodowe wydarzenie było idealną okazją na zacieśnienie współpracy w budowaniu relacji zawodowych oraz wymiany doświadczeń w obszarze działań polskiej Straży Ochrony Kolei i czeskiej Policji oraz przedsiębiorstwa państwowego zarządzającego siecią kolejową w Czechach – Správa železniční Dopravní Cesty.

Foto. st. insp. Monika Komaszewska

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X