SOK zadba o bezpieczeństwo podczas długiego weekendu
W ramach wzmożonych działań na całym obszarze kolejowym w kraju pojawi się więcej patroli SOK. Jak zawsze podróżni będą mogą liczyć na pomoc funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Sokiści będą czuwać nad bezpieczeństwem w miejscach szczególnie niebezpiecznych tj. wiadukty i mosty oraz nielegalne przejścia przez tory, które często dla pieszych stają się drogą na skróty. Takie zachowania są przyczyną wypadków. Funkcjonariusze SOK obecni będą również w pociągach pasażerskich, na dworcach i szlakach kolejowych.
Funkcjonariusze SOK będą przede wszystkim prewencyjnie oddziaływać na kierowców, rowerzystów i pieszych na przejazdach kolejowo-drogowych. Niemniej jednak ci, którzy w sposób rażący będą naruszać przepisy, muszą spodziewać się adekwatnej reakcji SOK.
Do służby wykorzystywany jest najnowszy sprzęt, jakim dysponuje formacja, m.in. noktowizory, lornetki termowizyjne i fotopułapki. Na obszarze kolejowym pojawią się także oznakowane i nieoznakowane pojazdy, a wśród nich Mobilne Centra Monitoringu (MCM).
Pojawią się przewodnicy z psami służbowymi, którzy wspólnie nadzorują szlaki kolejowe oraz przesyłki wagonowe. Czworonożni funkcjonariusze towarzyszyć będą w czasie patroli w pociągach i na dworcach. W działaniach wezmą udział także funkcjonariusze z Grup Operacyjno-Interwencyjnych Straży Ochrony Kolei (GOI SOK), którzy zapobiegać będą przestępstwom na obszarze kolejowym.
Do dyspozycji podróżnych pozostaje czynny całą dobę numer alarmowy SOK 22 474 00 00, na który można zgłaszać przypadki łamania przepisów na obszarze kolejowym. Służba dyżurna Straży Ochrony Kolei reaguje na każde zgłoszenie.