SOK wspiera akcję „Świeć przykładem – noś odblaski”

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Komendy Regionalnej w Katowicach wraz z partnerami przeprowadzili akcję profilaktyczno-edukacyjną „Świeć przykładem – noś odblaski”. Głównym celem tej inicjatywy jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego ze szczególnym uwzględnieniem pieszych. Pamiętajmy, że noszenie elementu odblaskowego może uratować nam życie!
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
13 marca 2024
Drukuj
Pobierz
SOK wspiera akcję „Świeć przykładem – noś odblaski”

Na katowickim Rynku odbyła się akcja profilaktyczno-edukacyjna poświęcona bezpieczeństwu w ruchu drogowym pod hasłem „Świeć przykładem – noś odblaski”, organizowana przez Komendę Miejską Policji w Katowicach w ramach programu informacyjno-edukacyjnego pod nazwą „Profilaktyczny Głos Drogowy”. Celem tej inicjatywy jest podniesienie świadomości społeczeństwa odnośnie używania odblasków przez niechronionych użytkowników dróg. Każdy z uczestników wydarzenia został wyposażony w element odblaskowy.

Funkcjonariusze SOK, Policji, Straży Miejskiej i inspektorzy ITD rozmawiali ze wszystkimi uczestnikami o obowiązujących przepisach, a także o zasadach zwiększających bezpieczeństwo pieszych. Najmłodsi uczestnicy akcji szlifowali naukę prawidłowego korzystania z przejścia dla pieszych pod nadzorem katowickich służb. Funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach poruszyli bardzo ważną kwestię dotyczącą bezpieczeństwa na obszarach kolejowych. Przypomnieli uczestnikom wydarzenia najważniejsze przepisy obowiązujące na przejazdach i przejściach kolejowych.

Ponadto uczestnicy mogli utrwalić zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod okiem ratowników medycznych ze stowarzyszenia „Ratujemy +”, by właściwie zareagować w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Służby przestrzegały również kierujących pojazdami przed konsekwencjami siadania za kierownicę po spożyciu alkoholu, używając do tego alkogogli. Ponadto funkcjonariusze SOK, Policji, Straży Miejskiej i inspektorzy ITD zaprezentowali sprzęt, jakim dysponują w codziennej służbie.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Partnerami wydarzenia byli: Urząd Miasta w Katowicach, Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Katowicach, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach, Straż Miejska w Katowicach oraz Stowarzyszenie Ratujemy +.

Źródło/Foto: Komenda Miejska Policji w Katowicach, Straż Miejska w Katowicach

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X