Służby mundurowe i ratownicze doskonaliły umiejętności z zakresu zarządzania kryzysowego
W sobotę, 27 lipca 2024 roku na terenie gminy Komańcza rozpoczęły się ćwiczenia z zakresu reagowania kryzysowego pod kryptonimem ,,Nowy Łupków 2024’’. Organizatorem ćwiczeń był Urząd Gminy Komańcza we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku. Ćwiczenia poszczególne epizody swoim zasięgiem obejmowały obszar kolejowy.
Głównym celem ćwiczeń było reagowanie wszystkich służb w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej w postaci nielegalnego przebywania osób w obiekcie dworca kolejowego, w tym osób niebezpiecznych, podpalenie i pożar obiektu, ewakuacja. Wyzwaniem dla służb było przeszukanie obiektu PKP zlokalizowanie osób niebezpiecznych oraz poszkodowanych i ich bezpieczne wyprowadzenie z budynku kolejowego oraz przekazanie zespołom medycznym, następnie równoległe prowadzenie akcji gaśniczej oraz dalsze przeszukanie pomieszczeń i udzielanie pomocy osobom poszkodowanym.
W ćwiczeniach uczestniczyli m.in. funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Zagórzu, policjanci z Komendy Powiatowej w Sanoku, strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Sanoku, jednostki OSP z Gminy Komańcza i Bukowsko oraz Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe.
Jednym z przećwiczonych elementów, były działania operacyjne SOK i Policji w neutralizacji osób niebezpiecznych. Był to epizod, który rozegrał się na terenie dworca kolejowego w miejscowości Łupków. Trzyosobowa grupa przemytników wraz z nielegalnymi migrantami, włamała się do budynku stacji celem schronienia. Gdy uznawani za niebezpiecznych, przemytnicy zorientowali się, że na miejscu pojawiają się funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, zdecydowali o podpaleniu obiektu. Zabezpieczenie i przeszukanie miejsca zdarzenia, wybór technik wykonania dostępu do poszkodowanych. Ćwiczono też ewakuację poszkodowanych i udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz przekazywanie rannych zespołom ratownictwa medycznego.
Organizacja tego typu ćwiczeń ma na celu koordynowanie i współpracę służb stojących na straży bezpieczeństwa, a także sprawdzenie funkcjonujących procedur w przypadku wystąpienia zagrożenia. Ćwiczenia odbywały się w warunkach zbliżonych do realnych, dzięki czemu możliwe było wypracowanie zasad współpracy z innymi podmiotami uczestniczącymi w działaniach oraz praktyczne sprawdzenie posiadanej wiedzy funkcjonariuszy w zakresie realizacji czynności służbowych w działaniach kryzysowych.
Ćwiczenia były skrupulatnie obserwowane m.in. przez Wójta Gminy Komańcza, Komendanta Powiatowego PSP w Sanoku, Komendanta Posterunku SOK w Zagórzu, Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku oraz przedstawicieli ze Sztabu Zarządzania Kryzysowego z Gminy Komańcza i Bukowsko.
fot. Urząd Gminy Komańcza