Służby mundurowe i ratownicze doskonaliły umiejętności z zakresu zarządzania kryzysowego

Funkcjonariusze SOK z Posterunku w Zagórzu wzięli udział w ćwiczeniach pod kryp. „Nowy Łupków 2024”, które odbyły się na terenie gminy Komańcza. Głównym celem tego przedsięwzięcia było sprawdzenie obiegu informacji pomiędzy służbami tj. Strażą Ochrony Kolei, Policją, Państwową Strażą Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną i Pogotowiem Ratunkowym oraz procedur ich reagowania na wypadek zdarzenia kryzysowego. Dzięki takim ćwiczeniom można optymalnie przygotować się do właściwej i skutecznej reakcji.
Autor tekstu
Straż Ochrony Kolei
Data dodania
8 sierpnia 2024
Drukuj
Pobierz
Służby mundurowe i ratownicze doskonaliły umiejętności z zakresu zarządzania kryzysowego

W sobotę, 27 lipca 2024 roku na terenie gminy Komańcza rozpoczęły się ćwiczenia z zakresu reagowania kryzysowego pod kryptonimem ,,Nowy Łupków 2024’’. Organizatorem ćwiczeń był Urząd Gminy Komańcza we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku. Ćwiczenia poszczególne epizody swoim zasięgiem obejmowały obszar kolejowy.

Głównym celem ćwiczeń było reagowanie wszystkich służb w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej w postaci nielegalnego przebywania osób w obiekcie dworca kolejowego, w tym osób niebezpiecznych, podpalenie i pożar obiektu, ewakuacja. Wyzwaniem dla służb było przeszukanie obiektu PKP zlokalizowanie osób niebezpiecznych oraz poszkodowanych i ich bezpieczne wyprowadzenie z budynku kolejowego oraz przekazanie zespołom medycznym, następnie równoległe prowadzenie akcji gaśniczej oraz dalsze przeszukanie pomieszczeń i udzielanie pomocy osobom poszkodowanym.

W ćwiczeniach uczestniczyli m.in. funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Zagórzu, policjanci z Komendy Powiatowej w Sanoku, strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Sanoku, jednostki OSP z Gminy Komańcza i Bukowsko oraz Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe.

Jednym z przećwiczonych elementów, były działania operacyjne SOK i Policji w neutralizacji osób niebezpiecznych. Był to epizod, który rozegrał się na terenie dworca kolejowego w miejscowości Łupków. Trzyosobowa grupa przemytników wraz z nielegalnymi migrantami, włamała się do budynku stacji celem schronienia. Gdy uznawani za niebezpiecznych, przemytnicy zorientowali się, że na miejscu pojawiają się funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, zdecydowali o podpaleniu obiektu. Zabezpieczenie i przeszukanie miejsca zdarzenia, wybór technik wykonania dostępu do poszkodowanych. Ćwiczono też ewakuację poszkodowanych i udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz przekazywanie rannych zespołom ratownictwa medycznego.

Organizacja tego typu ćwiczeń ma na celu koordynowanie i współpracę służb stojących na straży bezpieczeństwa, a także sprawdzenie funkcjonujących procedur w przypadku wystąpienia zagrożenia. Ćwiczenia odbywały się w warunkach zbliżonych do realnych, dzięki czemu możliwe było wypracowanie zasad współpracy z innymi podmiotami uczestniczącymi w działaniach oraz praktyczne sprawdzenie posiadanej wiedzy funkcjonariuszy w zakresie realizacji czynności służbowych w działaniach kryzysowych.

Ćwiczenia były skrupulatnie obserwowane m.in. przez Wójta Gminy Komańcza, Komendanta Powiatowego PSP w Sanoku, Komendanta Posterunku SOK w Zagórzu, Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku oraz przedstawicieli ze Sztabu Zarządzania Kryzysowego z Gminy Komańcza i Bukowsko.

fot. Urząd Gminy Komańcza

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X