Ślubowanie młodych strażników SOK – moment wzruszeń i dumy

W Ośrodku Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei w Przemyślu, odbyła się uroczystość ślubowania nowo przyjętych funkcjonariuszy. Młodzi strażnicy złożyli uroczystą przysięgę na sztandar formacji. Ceremonia, w której uczestniczyli przedstawiciele Komendy Głównej SOK, kierownictwo Ośrodka oraz zaproszeni goście, była wyjątkowym momentem dla 5 kobiet i 21 mężczyzn, którzy wstąpili do służby na rzecz bezpieczeństwa transportu kolejowego. Kurs podstawowy trwał trzy miesiące i zakończył się końcowym egzaminem.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
4 czerwca 2025
Drukuj
Pobierz
Ślubowanie młodych strażników SOK – moment wzruszeń i dumy

29 maja 2025 roku, odbyło się uroczyste ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, które przyjął Komendant Ośrodka Krzysztof Piskorski. ,,Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei, ślubuję przestrzegać zasad Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i ustanowionego porządku prawnego, chronić życie i zdrowie ludzi oraz mienia na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych…’’.

Te słowa roty ślubowania młodzi funkcjonariusze powtórzyli za kierownikiem kursu. Gdy wybrzmiało gromkie “ślubuję!” – wypowiedziane jednym głosem przez strażników SOK. To był moment pełen wzruszenia i dumy, nie tylko dla tych, którzy stali się częścią kolejowej służby, ale także dla ich rodzin, które wspierały ich w tej drodze. Podczas ślubowania nowi funkcjonariusze zobowiązali się do rzetelnego wykonywania powierzonych obowiązków, przestrzegania prawa oraz ochrony życia i zdrowia pasażerów. Po uroczystym ślubowaniu funkcjonariusze zostali oficjalnie przyjęci w szeregi naszej formacji.

Nowo przyjęci funkcjonariusze zakończyli trzymiesięczne szkolenie zawodowe, podczas którego zdobyli wiedzę i umiejętności niezbędne do pełnienia obowiązków służbowych. Program obejmował m.in. przepisy prawa, techniki interwencji, doskonalenie strzeleckie oraz obsługę środków przymusu bezpośredniego. Ślubowanie w Ośrodku Szkolenia Zawodowego w Przemyślu to symboliczne rozpoczęcie nowego etapu w życiu zawodowym funkcjonariuszy i ważne przypomnienie o etosie służby oraz potrzebie ciągłego doskonalenia.

Służbę w Straży Ochrony Kolei może pełnić osoba, która:

– posiada obywatelstwo polskie;
– posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
– posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe;
–  ma uregulowany stosunek do służby wojskowej
– cieszy się nienaganna opinia
– posiada zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych;
– nie była karana za przestępstwa umyślne
– ukończyła 21 lat

Osoby zainteresowane pełnieniem służby w naszej formacji zapraszamy na stronę:
https://kgsok.pl/sluzba-w-sok/

Foto. mł. spec. Konrad Gierczak

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X