Skuteczne akcje SOK ograniczają kradzieże na kolei

O 19% mniej kradzieży elementów infrastruktury kolejowej, odpowiadającej za bezpieczeństwo ruchu pociągów odnotowano w 2024 roku. Skuteczne działania Straży Ochrony Kolei wspiera nowy sprzęt i profesjonalnie wyszkoleni funkcjonariusze SOK. W minionym roku sokiści ujęli blisko 150 złodziei urządzeń kolejowych.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
14 kwietnia 2025
Drukuj
Pobierz
Skuteczne akcje SOK ograniczają kradzieże na kolei

W ubiegłym roku Straż Ochrony Kolei odnotowała 989 zdarzeń o 234 mniej niż w 2023 roku. To spadek o 19,1% liczby kradzieży urządzeń związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego (2022 r. – 1506, 2023 r. – 1223). W 2024 roku funkcjonariusze SOK ujęli 147 sprawców kradzieży elementów infrastruktury kolejowej. Straż patroluje miejsca szczególnie zagrożone na liniach kolejowych. W 2024 roku SOK ujęła 5 osób skupujących kradzione mienie i 8 osób zbywających nielegalnie zdobyte elementy infrastruktury kolejowej.

SOK w akcjach przeciwko dewastacjom i kradzieżom na kolei wykorzystuje najnowocześniejszy sprzęt. W terenie działają mobilne centra monitoringu – pojazdy wyposażone w kamery. W ostatnich latach na wyposażeniu formacji znalazły się m.in. fotopułapki – urządzenia powiadamiające funkcjonariuszy, gdy w obszarze zabezpieczanym pojawi się złodziej. Stałe patrole wykorzystują noktowizory, gogle noktowizyjne, termowizory, lornetki termowizyjne oraz specjalnie szkolone psy służbowe, które sprawdzają się w trudnych warunkach terenowych.

Każda kradzież lub dewastacja elementów linii kolejowej, to nie tylko straty finansowe, lecz również opóźnienia pociągów oraz zagrożenie bezpieczeństwa, możliwość utraty życia i zdrowia pasażerów. Aby powiadomić Straż Ochrony Kolei o osobach nieuprawnionych na obszarze kolejowym, dewastacjach lub zachowaniach niebezpiecznych, należy zadzwonić pod numer alarmowy 22 474 00 00.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X