Rowerzyści z promilami i zakazem wpadli podczas działań ,,KOLEJ’’

W dniu 13 marca 2023 roku funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei i Policji realizując wspólne działania pod kryptonimem ,,KOLEJ’’ w trakcie kontroli uczestników ruchu drogowego na przejeździe kolejowo-drogowym ujawnili dwóch nieodpowiedzialnych rowerzystów stwarzających realne zagrożenie na drodze, jeden z nich kierował jednośladem mając w organizmie ponad dwa promile alkoholu, a drugi sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Mężczyźni za swoje zachowanie odpowiedzą teraz przed sądem.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
15 marca 2023
Drukuj
Pobierz
Rowerzyści z promilami i zakazem wpadli podczas działań ,,KOLEJ’’

W poniedziałek, 13 marca br. funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Rybniku wspólnie z funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Krzyżanowicach prowadzili działania przeciwkradzieżowe pod kryptonimem ,,KOLEJ’’. Podczas wspólnych działań pełnili również służbę porządkową na przejeździe kolejowo-drogowym kat. A w miejscowości Chałupki przy ul. Długiej, gdzie zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Początek tygodnia nie był zbyt udany dla dwóch rowerzystów, którzy wpadli w ręce mundurowych. Do obu ujęć cyklistów doszło w przeciągu dwudziestu minut. Tuż przed godziną 17:00 funkcjonariusze SOK i Policji zauważyli pierwszego rowerzystę, którego wygląd i styl jazdy wskazywał, że może być pod wyraźnym wpływem alkoholu. 47-letni mężczyzna został ujęty i poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu z wynikiem pozytywnym blisko 2,2 promila. Mieszkaniec powiatu raciborskiego dodał, że w ciągu dnia wypił kilka piw. Za jazdę rowerem pod działaniem alkoholu rowerzyście grozi kara aresztu lub kara grzywny.

Po kilku minutach w rękach mundurowych był już drugi rowerzysta. Tym razem jednośladem jechał 45-letni mieszkaniec gminy Krzyżanowice. Mężczyzna był trzeźwy, ale jak się okazało nie powinien jechać rowerem, ponieważ naruszył sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. W związku z tym funkcjonariusze uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę rowerem i po zakończeniu kontroli drogowej zwolnili rowerzystę. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie, gdzie mężczyzna odpowie za ujawnione przestępstwo. Mundurowi przypominają, że za naruszenie sądowego zakazu, w tym między innymi zakazu jazdy rowerami i innymi pojazdami grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Postępowanie jest w toku.

Dalsze postępowania w obu przypadkach prowadzi Komisariat Policji w Krzyżanowicach.

Ponadto podczas dalszych działań funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei i Policji na polecenie oficera dyżurnego z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu udzielili wsparcia policjantom Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego wobec trzech osób podejrzanych o kradzież samochodu i posiadanie narkotyków. Podczas kontroli auta, przy zatrzymanej kobiecie i mężczyznach ujawniono środki odurzające, dwa woreczki foliowe, jeden z suszem roślinnym, a drugi z białym proszkiem. Po przeprowadzeniu policyjnych badań potwierdziło się, że zabezpieczone substancje to marihuana i amfetamina. W sumie mundurowi zabezpieczyli 23 gramy narkotyków. Natomiast samochód osobowy marki Audi w którym znajdowały się zatrzymane osoby, został odholowany na policyjny parking. Dalsze czynności w sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X