Przewodnicy psów SOK i Policji doskonalili w Łodzi swoje umiejętności
![Przewodnicy psów SOK i Policji doskonalili w Łodzi swoje umiejętności](https://kgsok.pl/wp-content/uploads/2024/12/216-207099-1540x0-c-default.jpg)
Psy służbowe to nieodłączny element współczesnych struktur SOK i Policji. Psy są wsparciem dla funkcjonariuszy podczas codziennych obowiązków, zarówno prewencyjnych jak i operacyjnych. Najliczniejszą grupę psów służbowych w Policji stanowią psy kategorii patrolowo-tropiącej, natomiast w Straży Ochrony Kolei są to psy patrolowo-obronne. Wykorzystywane są w służbie patrolowej, do przeszukania terenu i pomieszczeń, pościgu za osobą oraz podczas zasadzek. Stanowią pomoc przy wykonywaniu czynności interwencyjnych, przy zatrzymywaniu osób, doprowadzaniu i konwojowaniu. Świetnie radzą sobie na specyficznym obszarze kolejowym, w pociągach i na dworcach.
Psy służbowe wspólnie ze swoimi przewodnikami rozwijają cały czas i utrwalają swoje umiejętności, niezbędne do wykonywania służbowych zadań. 27 listopada 2024 roku, funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi na terenie OPP w Łodzi przeprowadzili szkolenie dla przewodników psów służbowych i ich podopiecznych. W szkoleniu brali udział funkcjonariusze Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Łodzi ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi – Chiro, Cerber, Eryk, Celt, Dexter, Evil i Emir.
W przedsięwzięciu brało udział 16 czworonogów z przewodnikami oraz trzech pozorantów. Ćwiczono między innymi posłuszeństwo ogólne psa: pokonywanie przeszkód, pracę węchową, przeszukanie terenu w celu odnalezienia ukrytego pozoranta, pościg psa bez kagańca za pozorantem i obronę przewodnika podczas konwoju. Ponadto przećwiczono elementy z zakresu podejmowania interwencji w stosunku do agresywnych osób posiadających niebezpieczne przedmioty, które mogą stworzyć zagrożenie dla życia i zdrowia. Sprawdzano również umiejętności przewodników
i psów służbowego w bezpośrednim użyciu czworonoga w stosunku do osób, które posiadają broń palną.
Szkolenie pozwoliło zacieśnić współpracę łódzkiej Straży Ochrony Kolei i Policji, jak również przećwiczyć współdziałanie podczas wspólnych interwencji, prowadzenia czynności podczas zabezpieczania imprez masowych w tym meczy podwyższonego ryzyka. W szkoleniu udział wzięła również Grupa Operacyjna-Interwencyjna SOK z łodzi, której zadaniem było sprawdzenie i przeszukiwanie pomieszczeń, w celu odnalezienia i obezwładnienia przestępcy uzbrojonego w niebezpieczne narzędzie i odbicie zakładników.
Foto. Policja Łódzka