Przedstawiciele Straży Ochrony Kolei uczestniczyli w obchodach Straży Miejskiej w Warszawie

Zgodnie z Ustawą o strażach gminnych strażnicy swoje święto obchodzą 29 sierpnia. Jednak to już tradycja, że z tej okazji 12 września 2023 roku w Warszawie odbył się uroczysty apel z okazji Święta Straży Miejskiej. Podczas uroczystości odbyło się ślubowanie nowo przyjętych strażników oraz zostały wręczone awanse i wyróżnienia. Na uroczyste obchody przybyli m.in. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele Rady Warszawy, środowisk powstańczych, Sejmu RP, służb i formacji mundurowych. Straż Ochrony Kolei reprezentowali Naczelnik Wydziału Komendy Głównej SOK ds. obronności i bezpieczeństwa Adam Morawski i Komendant Regionalny SOK w Warszawie Zbigniew Siemko.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
13 września 2023
Drukuj
Pobierz
Przedstawiciele Straży Ochrony Kolei uczestniczyli w obchodach Straży Miejskiej w Warszawie

We wtorek, 12 września br. w siedzibie Straży Miejskiej przy ul. Kajetana Sołtyka 8/10 odbyły się uroczyste obchody Święta Straży Miejskiej Miasta Stołecznego Warszawy. W wydarzeniu uczestniczyli prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wiceprzewodnicząca Rady miasta stołecznego Warszawy Magdalena Roguska oraz radni i urzędnicy. Przybyli także przedstawiciele środowisk powstańczych, Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, służb i formacji mundurowych. Straż Ochrony Kolei reprezentowali Naczelnik Wydziału Komendy Głównej SOK ds. obronności i bezpieczeństwa Adam Morawski i Komendant Regionalny SOK w Warszawie Zbigniew Siemko. 

W trakcie uroczystości Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mocno podkreślił znaczenie formacji. ,,Doceniamy Waszą pracę i wkład w bezpieczeństwo naszego miasta i w porządek publiczny. Oprócz tego, że niosąc pomoc, robicie mnóstwo innych rzeczy. Działania profilaktyczne w szkołach i przedszkolach, kursy samoobrony, miejski eko-patrol czy pomoc zwierzętom sprawiają, że Wasza codzienna praca wpływa na komfort życia w Warszawie. Gdy pojawia się sytuacja kryzysowa, Wy zawsze stajecie na wysokości zadania, tak było w pandemii czy podczas przyjmowania uchodźców zza wschodniej granicy’’.

Głos zabrała także Komendant Straży Miejskiej Magdalena Ejsmont, która powiedziała ,,Jestem zaszczycona, że po raz kolejny w tym dniu mogę być z Wami. Chce żebyście wiedzieli, że Wasza praca jest ważna nie tylko od święta, codziennie doceniam waszą służbę. Praca, którą wykonujecie na co dzień nie należy do najłatwiejszych. Coraz więcej interwencji jakie podejmujecie dotyczą ludzkiego życia. Robicie to nie dla nagród ani poklasku, ale dlatego, że talki wybraliście zawód’’.

Podczas uroczystości 47 nowych strażników i strażniczek miejskich złożyło ślubowanie, a 209 funkcjonariuszy oraz funkcjonariuszek zostało wyróżnionych za swoje zasługi. Święto Straży Miejskiej było także świetną okazją do złożenia podziękowań za wspólną współpracę funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei i strażników miejskich. Oprawę muzyczną zapewniła zaprzyjaźniona ze stołeczną Strażą Miejską Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X