Przedstawiciel Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei na spotkaniu Grupy Roboczej RAILPOL w Budapeszcie

W dniach 6-7 marca 2024 roku w Budapeszcie na Węgrzech, odbyło się spotkanie Grupy Roboczej RAILPOL ,,Przestępczość & Nielegalna migracja”. Gospodarzem wydarzenia była Policja Węgierska. W przedsięwzięciu wzięli udział przedstawiciele Policji państw członkowskich RAILPOL. Naszą formację na europejskim spotkaniu reprezentował przedstawiciel Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei st. insp. Jakub Podubny ds. współpracy międzynarodowej z Wydziału ds. bezpieczeństwa i obronności.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
15 marca 2024
Drukuj
Pobierz
Przedstawiciel Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei na spotkaniu Grupy Roboczej RAILPOL w Budapeszcie

Celem spotkania była wymiana informacji i doświadczeń związanych z przestępczością na terenie kolejowym oraz nielegalną migracją. Przedstawiciele Policji Węgierskiej podczas spotkania przedstawili swoją strukturę organizacyjną, główne problemy z którymi się borykają oraz podjęte działania, celem ich zapobiegania. Omówiono kwestie dotyczące współpracy RAILPOL z innymi organizacjami, jak m.in.  Międzynarodowym Związkiem Kolejowym UIC jak i Grupą Specjalną „COLPOFER” UIC.

Podczas obrad zostały omówione m.in. akcje 24 BLUE RAD RAILPOL, mające na celu zapobieganie i zwalczanie przestępczości na obszarze kolejowym oraz ich rezultaty. Podkreślono znaczenie tych akcji oraz ich wydźwięk na arenie międzynarodowej. Wspomniano także, że rezultaty tych działań i ich skala jest dobrym argumentem dla decydentów w Unii Europejskiej, aby podejmować odpowiednie działania, celem podnoszenia poziomu bezpieczeństwa oraz świadomości społeczeństwa w powyższym zakresie.  

Przedstawiciel Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei starszy inspektor Jakub Podubny omówił kwestie dotyczącą powyższych działań na obszarze kolejowym w Polsce oraz ich zakres. Przedstawił służby mundurowe biorące w nich udział na zaproszenie Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei oraz wyniki osiągnięte po stronie Polskiej. Na spotkaniu podjęto również decyzje co do dalszej działalności Grupy Roboczej i jej wyzwań.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X