Podsumowanie wakacyjnych piątków na przejazdach kolejowych

Ponad 800 akcji edukacyjno informacyjnych "Bezpieczny Piątek", zorganizowały wspólnie Straż Ochrony Kolei i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd -"Szlaban na ryzyko!". To cykl edukacyjny, organizowany w całej Polsce, w każdy wakacyjny piątek na najbardziej ruchliwych przejazdach w kraju oraz wzdłuż torów, gdzie występują tzw. dzikie przejścia"
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
23 września 2024
Drukuj
Pobierz
Podsumowanie wakacyjnych piątków na przejazdach kolejowych

Kolejowa akcja ,,Bezpieczny piątek” ma za zadanie przypomnieć każdemu uczestnikowi ruchu, że postepowanie zgodne z przepisami i zdrowym rozsądkiem jest obowiązkiem. To gwarantuje
bezpieczeństwo na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych. Tegoroczna inicjatywa rozpoczęła się 21 czerwca i trwała do 30 sierpnia.

W tym roku, podczas 11 wakacyjnych tygodni, przeprowadzono 824 akcje „Bezpieczne piątki”, podczas których funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei i pracownicy PKP PLK dystrybuowali specjalnie przygotowane materiały ze wskazówkami i wzorami prawidłowych zachowań na terenach kolejowych oraz rozmawiali z kierowcami o bezpieczeństwie. Łącznie, kierowcom i pieszym, rozdano ponad 71 tys. materiałów edukacyjno-informacyjnych. Odbiorcami akcji stało się blisko 44 tyś. osób. Nie odbyło
się też bez kar. Zaangażowani w akcję funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei oraz Policji obserwowali i reagowali na negatywne zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych.

Tegoroczne wspólne kontrole zakończyły się udzieleniem blisko 100 pouczeń i ukaraniem prawie 50 osób mandatami. Ponadto w trakcie , Bezpiecznych piątków” przeprowadzono niemal 120 kontroli trzeźwości. Podczas tegorocznych wakacji, w lipcu i sierpniu, kierowcy spowodowali 36 wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych. Poza brakiem rozsądku, najczęstszymi wykroczeniami kierowców były: ignorowanie znaku STOP, próba przejechania pod zamykającymi się rogatkami bądź omijanie półrogatek. Aż 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych to skutek łamania przepisów.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X