Podsumowanie wakacyjnych piątków na przejazdach kolejowych
Kolejowa akcja ,,Bezpieczny piątek” ma za zadanie przypomnieć każdemu uczestnikowi ruchu, że postepowanie zgodne z przepisami i zdrowym rozsądkiem jest obowiązkiem. To gwarantuje
bezpieczeństwo na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych. Tegoroczna inicjatywa rozpoczęła się 21 czerwca i trwała do 30 sierpnia.
W tym roku, podczas 11 wakacyjnych tygodni, przeprowadzono 824 akcje „Bezpieczne piątki”, podczas których funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei i pracownicy PKP PLK dystrybuowali specjalnie przygotowane materiały ze wskazówkami i wzorami prawidłowych zachowań na terenach kolejowych oraz rozmawiali z kierowcami o bezpieczeństwie. Łącznie, kierowcom i pieszym, rozdano ponad 71 tys. materiałów edukacyjno-informacyjnych. Odbiorcami akcji stało się blisko 44 tyś. osób. Nie odbyło
się też bez kar. Zaangażowani w akcję funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei oraz Policji obserwowali i reagowali na negatywne zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych.
Tegoroczne wspólne kontrole zakończyły się udzieleniem blisko 100 pouczeń i ukaraniem prawie 50 osób mandatami. Ponadto w trakcie , Bezpiecznych piątków” przeprowadzono niemal 120 kontroli trzeźwości. Podczas tegorocznych wakacji, w lipcu i sierpniu, kierowcy spowodowali 36 wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych. Poza brakiem rozsądku, najczęstszymi wykroczeniami kierowców były: ignorowanie znaku STOP, próba przejechania pod zamykającymi się rogatkami bądź omijanie półrogatek. Aż 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych to skutek łamania przepisów.