Piknik Straży Ochrony Kolei z udziałem Ministra Infrastruktury i Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Tegoroczne obchody św. Wincentego w Przemyślu miały wyjątkowy charakter, gdyż udział w tych uroczystościach wzięła Straż Ochrony Kolei, która w tym roku obchodzić będzie 105 rocznicę powołania formacji. Na przemyskim rynku odbyła się prezentacja sprzętu i wyposażenia Straży Ochrony Kolei w ramach akcji ,,Bezpieczni w podróży’’. W wydarzeniu udział wzięli Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński oraz Komendant Główny SOK dr inż. Józef Hałyk. Wręczono także odznaczenia szczególnie zasłużonym funkcjonariuszom SOK.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
29 sierpnia 2023
Drukuj
Pobierz
Piknik Straży Ochrony Kolei z udziałem Ministra Infrastruktury i Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Dni Patrona św. Wincentego to coroczne święto miasta Przemyśl obchodzone w ostatni weekend sierpnia. Tegoroczne uroczystości miały jednak wyjątkowy charakter, gdyż w tym roku przypada również 105. rocznica powołania Straży Ochrony Kolei. Mieszkańcy i turyści mogli dołączyć do świętowania i zobaczyć prezentację stoiska Straży Ochrony Kolei. Była to niepowtarzalna okazja, aby poznać najstarszą formację w Rzeczypospolitej Polskiej oraz zobaczyć nowoczesny sprzęt, w który jest ona wyposażona. Gospodarzem wydarzenia był Komendant Regionalny Straży Ochrony Kolei w Przemyślu Jerzy Brodowski.

W ramach akcji ,,Bezpieczni w podróży’’ odbyła się również konferencja prasowa z udziałem Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka i Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marka Kuchcińskiego oraz Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei dr. inż. Józefa Hałyka. Podczas konferencji prasowej na przemyskim Rynku Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewnił, że ,,priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości, jest bezpieczeństwo. Priorytetem jest również bezpieczeństwo szczególnie w transporcie kolejowym. To poczucie bezpieczeństwa to zarządzanie szlakami kolejowymi, ale także ochrona transportów pasażerskich i towarowych. Tą ochronę zapewniają funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, zapewniają ją ponad sto lat, ale w ostatnim czasie, zapewniają znakomicie wyposażeni, dysponujący olbrzymim potencjałem, wiedzą, dobrze wyszkoleni. Także dysponują odpowiednim sprzętem’’.

,,W ruchu pasażerskim, w każdym pociągu, na dworcach, ale szczególnie na stacjach, na przystankach kolejowych możemy spotkać funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei i to daje nam to poczucie bezpieczeństwa, a wówczas kiedy są nam potrzebni, kiedy oczekujemy pomocy to funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, tej pomocy udzielają’’ – dodał Minister Adamczyk.

Szef resortu Infrastruktury w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej podziękował wszystkim funkcjonariuszom Straży Ochrony Kolei za ich służbę ,,…chciałem wam dzisiaj za to podziękować, za tą służbę, siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Dziękuję za poświęcenie, szczególnie w tym miejscu, w Przemyślu, tutaj funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei dowiedli w ostatnich latach swojej empatii, ale przede wszystkim znakomitego przygotowania do pełnienia swojej funkcji. Pokazali to w czasie, kiedy rozpoczęła się wojna na Ukrainie…’’

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński podkreślał znaczenie Straży Ochrony Kolei w regionach przygranicznych ,,nie tylko pilnują bezpieczeństwa podróżnych na dworcach, stacjach kolejowych i w pociągach, ale także dbają o bezpieczeństwo ze względu na to, że wschodnia granica województwa i Polski sąsiaduje z Ukrainą’’.

Jednocześnie przyznał, że Straż Ochrony Kolei wymaga wsparcia oraz inwestycji, które wzmocnią struktury formacji ,,Międzynarodowe przewozy pasażerskie i towarowe przy zwiększającym się ruchu oraz zwiększającej liczbie czynnych przejść granicznych muszą być dobrze zabezpieczone i to bezpieczeństwo zapewnia Straż Ochrony Kolei. Wkrótce w Przemyślu zostaną przeprowadzone inwestycje w zaplecze tej służby tak, aby funkcjonariusze mogli być jeszcze skuteczniej szkoleni i jeszcze lepiej służyć Polsce” – powiedział Szef KPRM Kuchciński.

W Komendzie Regionalnej Straży Ochrony Kolei odbyła się również uroczystość wręczenia odznaczeń ,,Zasłużony dla Kolejnictwa’’, które otrzymało pięciu funkcjonariuszy SOK za długoletnią i wzorową służbę. W uroczystości udział wzięła kompania reprezentacyjna Straży Ochrony Kolei wraz z pocztem sztandarowym SOK oraz zaproszeni goście. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei otrzymali odznaczenia z rąk Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, któremu asystował Szef KPRM Marek Kuchciński oraz Komendant Główny Straży Ochrony Kolei dr inż. Józef Hałyk.

Odznaczenia odebrali dyż. zm. Jerzy Dudek z Posterunku SOK w Zagórzu, dyż. zm. Edward Kuca z Posterunku SOK w Rzeszowie, dyż. zm. Krzysztof Tutka z Posterunku SOK w Dębicy, st. przod. Jerzy Bezdzietny z Posterunku SOK w Stalowej Woli i st. przod. Wiesław Zięba z Posterunku SOK w Przeworsku.

„Celem rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom w każdym tego słowa znaczeniu. Państwo również się do tego bezpieczeństwa przyczyniają. Dziękuję za wysiłek, determinację i dobre wyszkolenie. Dziękuję za patriotyzm i chęć niesienia pomocy w każdej sytuacji” – powiedział odznaczonym Minister Infrastruktury.

Bezpośredni kontakt z profesjonalną załogą Mobilnego Centrum Monitoringu oraz możliwość zapoznania się z budową pojazdu specjalnego MCM, pozwoliła poznać specyfikę naszej służby. Funkcjonariusze zaprezentowali nową markę we flocie samochodowej SOK. To wszechstronny i luksusowy Land Rover Defender. Odbył się pokaz dynamiczny wyszkolenia Grup Operacyjno-Interwencyjnych (GOI), lekcja udzielania pierwszej pomocy oraz tresura służbowego psa patrolowo-obronnego to gwarantowane emocje i przeżycia, które pozwoliły wyobrazić sobie zgromadzonym, jak wygląda codzienny dzień służby funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei.

Na pikniku obecni byli przedstawiciele SOK, którzy w punkcie rekrutacyjnym w profesjonalny sposób przekazywali informacje jak wstąpić w szeregi Straży Ochrony Kolei. Nasi rekruterzy odpowiadali na każde pytanie i podpowiadali w jaki sposób zostać funkcjonariuszem SOK. Przedstawili możliwości służby w wybranej przez siebie specjalności i wskazali miejsca służby na terenie całego kraju. Na przygotowanych stanowiskach funkcjonariusze SOK prezentowali materiały edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa na obszarach kolejowych, w pociągach i na dworcach. Spełniaj swoje marzenia i zostań funkcjonariuszem Straży Ochrony Kolei: strażnikiem, przewodnikiem psa służbowego, operatorem MCM, członkiem GOI, instruktorem, kierowcą pojazdów uprzywilejowanych czy dowódcą patrolu.

Nie zabrakło też dobrej zabawy dla najmłodszych, nasi funkcjonariusze przygotowali szereg różnego rodzaju atrakcji, między innymi: koło fortuny, gry, quizy oraz konkursy z nagrodami. Po raz pierwszy wszyscy zobaczyli strażnika SOKusia, który wśród najmłodszych cieszył się ogromną sympatią. Każde dziecko miało niepowtarzalną okazję zobaczyć maskotkę Straży Ochrony Kolei, uścisnąć jej dłoń i zrobić pamiątkowe zdjęcie ze strażnikiem SOKusiem.

Dopełnieniem uroczystych obchodów ,,Wicentiady’’ była Msza św. odprawiona w Kościele oo. Franciszkanów w intencji mieszkańców Przemyśla. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei pełnili posługę liturgiczną podczas Nabożeństwa. Wspaniałą, uroczystą jej oprawę zapewnił udział Kompani Reprezentacyjnej Straży Ochrony Kolei wraz z pocztem sztandarowym SOK.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X