Pijany pracownik ochrony czuwał nad bezpieczeństwem podróżnych w pociągu relacji Warszawa Wschodnia – Świnoujście
W poniedziałek, 13 marca br. zaniepokojony pracownik Biura bezpieczeństwa przewoźnika kolejowego PKP Intercity poinformował telefonicznie służbę dyżurną Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Łodzi o swoich podejrzeniach co do stanu trzeźwości pracownika ochrony, który pełnił swoje obowiązki służbowe w pociągu dalekobieżnym relacji Warszawa – Świnoujście. Na miejsce niezwłocznie skierowani zostali funkcjonariusze SOK z Komendy Regionalnej w Łodzi.
Po przybyciu pociągu do stacji Łódź Chojny, funkcjonariusze SOK ujęli nietrzeźwego pracownika ochrony wskazanego przez pracownika Biura Bezpieczeństwa PKP Intercity. Mężczyzna przebywał w przedziale pociągu rozsiewając wokół silną woń alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że 42-letni pracownik firmy ochroniarskiej miał 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
Ujętego ochroniarza przekazano przybyłym na miejsce funkcjonariuszom z Komisariatu VIII Policji w Łodzi, celem dalszego postępowania.
Zgodnie z art. 58 ust. 3 Ustawy z dnia 28 marca 2003 roku o transporcie kolejowym, zarządcy i przewoźnicy kolejowi obowiązani są do zapewnienia ładu i porządku na obszarze kolejowym oraz w pociągach i innych pojazdach kolejowych. W związku z powyższym PKP Intercity jako przewoźnik kolejowy wspierając działania służb m.in. Straży Ochrony Kolei w zapewnieniu bezpieczeństwa zawiera z Agencjami Ochrony umowy na świadczenie usług ochrony fizycznej osób i mienia. Realizowana przez podmioty zewnętrzne ochrona osób i mienia w pociągach pasażerskich stanowi uzupełnienie ustawowych obowiązków z zakresu zapewnienia ochrony życia i zdrowia oraz mienia na obszarze kolejowym nałożonych na służby np. Straż Ochrony Kolei.