Pies – najlepszy przyjaciel… strażnika kolei

Dziś 1 lipca, nasi czworonożni przyjaciele mają swoje święto – Dzień Psa. Tam, gdzie zawodzą ludzkie zmysły, zawsze pomóc może partner na czterech łapach. Już od 79 lat Straż Ochrony Kolei wykorzystuje w swojej pracy psy służbowe, których czujność, szybkość i odwaga nieraz wspomogły funkcjonariuszy w ich trudnych działaniach na obszarze kolejowym. W formacji służy obecnie 75 owczarków.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
1 lipca 2024
Drukuj
Pobierz
Pies – najlepszy przyjaciel… strażnika kolei

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Wiedzą o tym zwłaszcza funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, pełniący służbę współpracując z czworonogami. Psy służbowe doskonale radzą sobie w działaniach na wymagających obszarach kolejowych. Czworonogi wraz ze swoimi przewodnikami patrolują stacje i szlaki kolejowe, zapobiegają kradzieżom infrastruktury, uczestniczą w pościgach, jak również są gotowe do obrony przewodnika przed atakiem zagrażającym jego życiu i zdrowiu. Angażowane są również do zabezpieczenia przemieszczających się koleją uczestników imprez masowych.

W Straży Ochrony Kolei czynną służbę pełni 75 psów patrolowo-obronnych. Czworonogi w SOK podlegają kryteriom dotyczącym psów swoich raz według klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Psy wybierane do służby w SOK powinny spełniać następujące kryteria:

• rasa – owczarek niemiecki, owczarek belgijski malinois, owczarek holenderski,

• płeć – męska,

• wiek – 12 do 20 miesięcy, w wyjątkowych przypadkach można dokonać zakupu psa w wieku do 24 miesięcy,

• waga psa – owczarek niemiecki: 29-45 kg, owczarek belgijski malinois: 26-40 kg, owczarek holenderski: 26-35 kg,

• wysokość psa w kłębie – 60-65 cm,

• estetyczny wygląd psa – brak zmian skórnych, przebarwień skóry oraz pasożytów.

Szkolenie podstawowe, którego celem jest przygotowanie psów oraz ich przewodników do służby odbywa się w Ośrodku Szkolenia Zawodowego SOK oraz Hodowli i Tresury Psów służbowych w Zbąszyniu. Podczas tego szkolenia, psy uczą się m.in. aportowania, posłuszeństwa i pokonywania toru przeszkód. Nabyte na kursie przez psa umiejętności doskonalone są podczas szkoleń w macierzystych jednostkach czworonogów. Zdolności psa do służby sprawdzane są podczas okresowych atestacji w Ośrodku Szkolenia.

Z okazji Dnia Psa, naszym czworonogom z SOK życzymy przede wszystkim kochających i pełnych pasji przewodników – najlepszych psich przyjaciół.

Dzień Psa, obchodzony w Polsce 1 lipca, został ustanowiony w 2007 roku z inicjatywy czasopisma “Przyjaciel Pies”, które wraz z użytkownikami portalu pies.pl postanowiło zwrócić uwagę na fakt, że opieka nad psem to nie tylko przyjemność, ale i ogromny obowiązek.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X