Pierwsza pomoc przed weterynaryjna dla psów służbowych Straży Ochrony Kolei

Udzielanie pierwszej pomocy psom służbowym Straży Ochrony Kolei, które mogą odnieść obrażenia w czasie działań interwencyjnych na obszarze kolejowym, w pociągach i na dworcach a także sprawy dotyczące szeroko pojętego ratownictwa medycznego i BHP. Były to główne tematy specjalistycznego kursu, który zorganizowała Komenda Główna Straży Ochrony Kolei. Udział w nim wzięli przewodnicy SOK z całego kraju.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
5 grudnia 2024
Drukuj
Pobierz
Pierwsza pomoc przed weterynaryjna dla psów służbowych Straży Ochrony Kolei

Kurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy przed weterynaryjnej odbył się w dniach 20 i 22 listopada 2024 roku na terenie Ośrodka Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu oraz Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Warszawie. W szkoleniu wzięło udział 24 funkcjonariuszy SOK w tym 22 przewodników oraz kandydatów na przewodników psów służbowych z komend regionalnych w Warszawie, Łodzi, Białegostoku, Lublina, Kielc, Krakowa Iławy, Przemyśla, Katowic, Zielonej Góry i Szczecina. Obecny był także jeden z instruktorów tresury psów służbowych z Ośrodka Szkolenia Zawodowego SOK w Zbąszyniu oraz inspektor ds. utrzymania i wyszkolenia psów służbowych z Komendy Głównej SOK. 

Szkolenie trwało jeden dzień (9 godzin lekcyjnych po 45 minut), obejmowało wykłady oraz zajęcia praktyczne z wykorzystaniem m.in. psiego fantomu CASPER CPR oraz specjalnie wyszkolonego psa – suczki rasy Chesapeake Bay retriever o imieniu Horda, która na co dzień służy w Sekcji Poszukiwawczej OSP wraz ze swoją przewodniczką panią Arletą Wiewiórą, która prowadziła przedmiotowe szkolenie, a na co dzień jest zawodowym treserem psów, zoopsychologiem oraz przewodnikiem i treserem psów ratowniczych w Sekcji Poszukiwawczej OSP.

Tematyka kursu obejmowała zagadnienia takie jak m.in. bezpieczeństwo obchodzenia się z psem, prawidłowe parametry życiowe psów, objawy chorobowe u psa czy urazy psów pracujących.

Foto. insp. Magdalena Oleszak

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X