Pierwsi piloci dronów w Straży Ochrony Kolei

W siedzibie Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei w Warszawie, zakończyło się specjalistyczne szkolenie z pilotowania i obsługi dronów. Pięciu funkcjonariuszy SOK uzyskało uprawnienia pilotów bezzałogowych statków powietrznych. Najnowocześniejszy sprzęt będzie wspierać formację w ochronie obszaru kolejowego RP.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
19 marca 2025
Drukuj
Pobierz
Pierwsi piloci dronów w Straży Ochrony Kolei

Czterodniowe szkolenie teoretyczne i ćwiczenia praktyczne, zawierały istotne wiadomości związane z użytkowaniem dronów, ale również z ich budowy i obsługi. Funkcjonariusze SOK zdobywali wiedzę z zakresu prawa lotniczego oraz nabyli umiejętności niezbędne do prowadzenia obserwacji z powietrza. Ćwiczenia obejmowały loty na terenie w Warszawie oraz prowadzenie rejestracji obrazu.

Szkolenie UAVO uprawnia funkcjonariuszy do nabycia kompetencji pilota bezzałogowego statku powietrznego (BSP) w ramach Krajowego Scenariusza Standardowego NSTS 05. Kurs NSTS-05 przeznaczony jest dla pilotów dronów wykonujących operacje poza zasięgiem wzroku (BVLOS), dronem o masie do 4 kg, w maksymalnej odległości do 2 kilometrów od pilota BSP.

Pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, każdy z kursantów mógł przejść kompleksowe szkolenie na dronach będących na wyposażeniu naszej formacji. Nauczyli się nimi posługiwać oraz dowiedzieli się, w jaki sposób drony powinny być pilotowane w trakcie lotów bez widoczności. Nowi piloci dronów zakończyli kurs 14 marca 2025 roku, egzaminem w Komendzie Głównej SOK w Warszawie.

Obserwacja zagrożeń występujących na terenie kolejowym, to jedno z podstawowych zadań Straży Ochrony Kolei. Wyposażenie jednostek SOK w specjalistyczny sprzęt m.in. drony jest narzędziem wspierającym pracę funkcjonariuszy. Dzięki temu możliwe jest jeszcze szybsze wykrywanie, obserwacja i rejestracja wszelkich niepożądanych zdarzeń na obszarze kolejowym RP.

Foto. spec. Jakub Pełka

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X