Patrole Wieloosobowe Straży Ochrony Kolei

Patrole wieloosobowe Straży Ochrony Kolei zostały powołane decyzją Komendanta Głównego SOK w 2016 roku, w celu zapewnienia ładu i porządku publicznego na obszarze kolejowym oraz w pociągach. Szczególnie podczas zabezpieczania przejazdu uczestników imprez masowych, w tym kibiców sportowych. Patrol wieloosobowy SOK zwany drużyną, składa się z sześciu funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei odpowiednio przeszkolonych i wyposażonych, pełniących na co dzień służbę w komendach i posterunkach SOK.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
10 stycznia 2025
Drukuj
Pobierz
Patrole Wieloosobowe Straży Ochrony Kolei

W skład patroli wieloosobowych Straży Ochrony Kolei oprócz dowódcy drużyny, wchodzą funkcjonariusze posiadający przeszkolenie w zakresie „kursu specjalistycznego dla funkcjonariuszy SOK kierowanych do zabezpieczenia przemieszczania się uczestników imprez masowych”. W działaniach  patroli wieloosobowych wykorzystywane są psy patrolowo-obronne.

Na wyposażeniu każdego funkcjonariusza w przypadku działań w patrolach wieloosobowych, znajduje się zestaw przeciwuderzeniowy, w skład którego wchodzi kamizelka przeciwuderzeniowa wraz z ochraniaczami barków i ramion – potocznie nazywana “żółwiem”, ochraniacze nóg potocznie zwane nagolennikami (chronią kolano, goleń, a także podbicie stopy), ochraniacze ud, ochraniacze przedramienia, rękawice przeciwuderzeniowe. Każdy z funkcjonariuszy posiada kask przeciwuderzeniowy z osłoną twarzy (przyłbicą) oraz maskę przeciwgazową i pałkę szturmową typu PS. Dodatkowo wyznaczani sokiści wyposażani są w tarcze ochronne i ręczne miotacze gazu.

Ponadto na podstawowym indywidualnym wyposażeniu każdego funkcjonariusza znajduje się broń palna osobista, kajdanki służbowe, pałka typu”tonfa”, ręczny miotacz gazu (RMG), notatnik służbowy, opatrunek osobisty, latarki.

Od kilku lat funkcjonariusze PW SOK użytkują kamizelki taktyczne, które świetnie się sprawdzają szczególnie w patrolach pociągów oraz pieszych. Zapewniają wygodne ułożenie wyposażenia oraz komfort podczas przemieszczania się w sytuacjach dynamicznych m. in. pościgach.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X