,,Ogrody Przygód’’ w Kancelarii Premiera z udziałem Straży Ochrony Kolei

Z okazji Dnia Dziecka w ogrodach kancelarii Premiera RP w Warszawie odbył się piknik pod hasłem ,,Ogrody Przygód’’. Jak co roku, w wydarzeniu wzięły udział wszystkie ministerstwa i służby im podległe oraz instytucje. Nie zabrakło również stoiska Ministerstwa Infrastruktury, w którym obecna była Straż Ochrony Kolei. Nasi funkcjonariusze przygotowali wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Oprócz zaprezentowanej floty samochodowej można było porozmawiać z funkcjonariuszami SOK odnośnie bezpieczeństwa na kolei, a także zapoznać się z wyposażeniem specjalnym i środkami przymusu bezpośredniego. Dla każdego odwiedzającego na stoisku SOK czekała słodka niespodzianka.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
5 czerwca 2023
Drukuj
Pobierz
,,Ogrody Przygód’’ w Kancelarii Premiera z udziałem Straży Ochrony Kolei

W tym roku Dzień Dziecka świętowany był pod hasłem ,,Ogrody Przygód’’. W ogrodach Kancelarii na dzieci i ich opiekunów czekały rodzinne atrakcje przygotowane przez Kancelarię Premiera RP i Ministerstwa. Ministerstwo Infrastruktury do współpracy zaprosiło Straż Ochrony Kolei, Inspekcję Transportu Kolejowego, Urząd Transportu Kolejowego i PKP Polskie Linie Kolejowe.

Dzieci mogły spotkać się na żywo z Premierem RP Mateuszem Morawieckim, który odwiedził wszystkie stanowiska w tym Straży Ochrony Kolei. Szef rządu przywitał się z najmłodszymi i pytał ich o zainteresowania. Z jednym z chłopców nawet zagrał w szachy. Uczestnicy pikniku bardzo chętnie robili sobie selfie z Premierem, którego znali wcześniej tylko z telewizji. Dla najmłodszych czekała moc atrakcji m.in. zabawy z interaktywnymi eksponatami, budowanie robotów z przedmiotów codziennego użytku, pokaz musztry paradnej Wojska Polskiego, demonstracja samochodów służbowych, jazda samochodem w symulatorze z użyciem gogli do wirtualnej rzeczywistości.

Sobotni piknik składał się z różnego rodzaju zajęć edukacyjnych i szeregu atrakcji. Była to okazja, aby poznać z bliska wszystkie służby odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo. Dlatego też dużą popularnością wśród dzieci, młodzieży, a także dorosłych cieszyło się stoisko Straży Ochrony Kolei. Tego dnia funkcjonariusze SOK przybliżyli uczestnikom pikniku zasady bezpiecznego zachowania na obszarze kolejowym. Dzieci mogły przymierzyć zestaw ochronny funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei, przypominający pancerz żółwia oraz obejrzeć środki przymusu bezpośredniego, w tym kajdanki i pałki, a także odbyć lekcję z reanimacji z wykorzystaniem fantomu i defiblatora.

Na miłośników zwierząt czekał sympatyczny czworonóg o imieniu ,,Aro’’. To pies patrolowo- obronny, który na co dzień wspiera funkcjonariuszy na obszarze kolejowym. Bezustannie oblegany, nie tylko przez dzieci, był samochód uprzywilejowany SOK Mitsubishi L-200. Największe jednak wrażenie wywołała prezentacja Mobilnego Centrum Monitoringu. Funkcjonariusze SOK przygotowali również różne quizy, konkursy i układanie puzzli, a wszystko to aby dzieci mogły poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu kolejowym, na dworcu i w pociągu.

Dla każdego, kto odwiedził strefę edukacyjną SOK czekały upominki, w postaci odblasków, notesików, plecaczków, balonów czy kolorowych kredek, a także coś słodkiego na deser w postaci krówki. To był dzień pełen wrażeń. Cieszymy się, że mogliśmy sprawić wiele radości i wywołać uśmiech na twarzach najmłodszych. Straż Ochrony Kolei realizuje szereg działań edukacyjnych, skierowanych do różnych grup wiekowych. Udział w wydarzeniach promujących bezpieczeństwo na obszarze kolejowym to tylko jeden z przejawów aktywności na tym polu. W ramach kampanii społecznej ,,Bezpieczny Przejazd’’, tylko w tym roku zostanie przeprowadzonych ponad 100O pogadanek i prelekcji dla blisko 50 tysięcy dzieci.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X