Odprawa służb w MSWiA z udziałem Komendanta Głównego SOK 

W odprawie służb w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pod przewodnictwem Ministra Marcina Kierwińskiego oraz Ministra Infrastruktury Dariusza Klimczaka, Straż Ochrony Kolei reprezentował Jarosław Garstka Komendant Główny SOK. Tematem spotkania było bezpieczeństwo granic RP. Podjęto decyzję o przedłużeniu tymczasowych kontroli granicznych z Niemcami i Litwą do 4 października 2025 roku.
Autor tekstu
st. insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
4 sierpnia 2025
Drukuj
Pobierz
Odprawa służb w MSWiA z udziałem Komendanta Głównego SOK

W niedzielę, 3 sierpnia br. w siedzibie MSWiA, odbyła się odprawa Ministra Marcina Kierwińskiego z wojewodami oraz szefami służb, dotycząca bieżącej sytuacji na granicach. W spotkaniu uczestniczył także Minister infrastruktury Dariusz Klimczak oraz WiceministrowieSspraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek i Maciej Duszczyk, wojewodowie regionów przygranicznych, przedstawiciele SG, Policji, ŻW, WOT, SOK, GITD, GDDKiA oraz PKP Intercity. W odprawie uczestniczył Komendant Główny Straży Ochrony Kolei Jarosław Garstka.

Zgodnie z decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, tymczasowe kontrole graniczne osób zostały przedłużone o 60 dni – od 6 sierpnia do 4 października 2025 roku. Rozporządzenie w tej sprawie zostało wydane w piątek, 1 sierpnia br. i przekazane do notyfikacji Komisji Europejskiej.

Celem wprowadzonych działań jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz wzmacnianie bezpieczeństwa wewnętrznego Polski. Chodzi o ograniczenie zjawisk wynikających z przenoszenia się szlaków migracyjnych, które dotąd przebiegały przez granicę polsko-białoruską, na inne odcinki – przede wszystkim przez Litwę i Łotwę.

Ustalono, że w dalszym ciągu żołnierze będą wspierać Straż Graniczną, tak jak dotychczas. Do działań zaangażowana będzie również Policja, Straż Ochrony Kolei i Inspekcja Transportu Drogowego.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X