Obchody Poznańskiego Czerwca 1956

Kierownictwo Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Poznaniu wzięło udział w obchodach upamiętniających Powstanie Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Z okazji 68. rocznicy Powstania na placu Adama Mickiewicza odbył się uroczysty apel pamięci. W wydarzeniu przed Poznańskimi Krzyżami, oprócz uczestników Powstania Poznańskiego, kombatantów oraz reprezentantów władzy samorządowej i wojewódzkiej, wziął udział Minister MSWiA Tomasz Siemoniak, parlamentarzyści, poznańscy i wielkopolscy radni, a także przedstawiciele wojska i służb mundurowych.
Autor tekstu
Straż Ochrony Kolei
Data dodania
5 lipca 2024
Drukuj
Pobierz
Obchody Poznańskiego Czerwca 1956

Zastępca Komendanta Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Poznaniu Radosław Nowak w towarzystwie Komendanta Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gnieźnie Beatą Wierzbicką i Komendantem Posterunku Straży Ochrony Kolei w Ostrowie Wielkopolskim Maciejem Derwichem wzięli udział w uroczystości pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956.

Wiceszef wielkopolskiej oraz gnieźnieńskiej i ostrowskiej Straży Ochrony Kolei złożyli kwiaty pod krzyżami upamiętniające wydarzenia sprzed 68 lat, oddając w ten sposób hołd wszystkim bohaterom, którzy poświęcili swoje życie, by walczyć o wolność.

28 czerwca 1956 roku robotnicy poznańskich Zakładów Cegielskiego wznosili hasło ,,Chleba i wolności’’. Był to początek strajku generalnego i masowych demonstracji ulicznych. W wyniku walk na ulicach Poznania zginęło co najmniej 58 osób. Historycy uważają, że Poznański Czerwiec był początkiem najpoważniejszych zmian politycznych w Polsce.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X