Obchody 42. rocznicy Strajku Lubelskich Kolejarzy

Autor tekstu
Straż Ochrony Kolei
Data dodania
20 lipca 2022
Drukuj
Pobierz
Obchody 42. rocznicy Strajku Lubelskich Kolejarzy

W minioną niedzielę, 17 lipca br. odbyła się uroczystość z okazji 42. rocznicy Strajku Lubelskich Kolejarzy w ramach obchodów wydarzeń Lubelskiego Lipca 1980 roku.  W wydarzeniu zorganizowanym przy pomniku Doli Kolejarskiej, na terenie byłej lokomotywowni w Lublinie, uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych oraz środowisk kolejarskich. W obchodach wzięła także udział delegacja Straży Ochrony Kolei, reprezentowana przez Komendanta Głównego SOK, dr. inż. Józefa Hałyk oraz Komendantów Komend Regionalnych SOK z Lublina i Przemyśla. 

„W życiu każdego z nas, ale też w życiu całego narodu zdarzają się sytuacje, które można porównać do przełożenia kolejowej zwrotnicy. To decyzje, które pociągają za sobą szereg ważnych konsekwencji, nieodwracalnie wpływają na los nas samych oraz innych osób. Takim przełomem był Lubelski Lipiec 1980 roku. Odmienił on życie uczestników tamtych protestów oraz skierował na nowe tory dzieje Polski, Europy i świata.” – napisał w liście do uczestników uroczystości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. 

W lipcu 1980 roku na Lubelszczyźnie doszło do fali protestów w wielu zakładach pracy, w tym do strajku kolejarzy. Protestujący domagali się m.in. cofnięcia wprowadzonych podwyżek cen, poprawy warunków pracy, zwiększenia wysokości płac, jak również niezależności działania związków zawodowych. „Unieruchomienie lubelskiego, niezwykle ważnego węzła kolejowego okazało się jednym z najbardziej znaczących i dobitnych protestów, które współtworzyły pokojowy zryw robotniczy z lipca 1980 roku. Również dzięki niemu utorowana została droga do strajków i porozumień sierpniowych, do utworzenia NSZZ „Solidarność” oraz do obalenia komunizmu w Polsce i pozostałych krajach za żelazną kurtyną.” – podkreślił w liście Prezydent RP.

Tego dnia odbyło się także uroczyste wręczenie podziękowań dla dr. inż. Józefa Hałyk, Komendanta Głównego SOK oraz Jerzego Brodowskiego, Komendanta Komendy Regionalnej SOK w Przemyślu za pomoc w organizacji transportu humanitarnego dla lwowskich kolejarzy i ich rodzin, które przyznane zostały przez Przewodniczącego Rady Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ “Solidarność” Pana Henryka Grymela. 

Ważnym punktem uroczystości było również złożenie wieńców pod pomnikiem Doli Kolejarskiej przez obecne delegacje. Wartę honorową w tym symbolicznym miejscu pamięci wystawiła Straż Ochrony Kolei. 

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X