Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

W dniu 3 maja br. (wtorek) w Warszawie odbyły się centralne obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. W uroczystości z okazji 231. rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji, wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, Wojska Polskiego oraz służb mundurowych. Straż Ochrony Kolei reprezentował dr inż. Józef Hałyk – Komendant Główny Straży Ochrony Kolei.
Autor tekstu
Straż Ochrony Kolei
Data dodania
4 maja 2022
Drukuj
Pobierz
Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

W ubiegły wtorek w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie odprawiona została uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny, która zainaugurowała Centralne Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz – Arcybiskup Metropolita Warszawski, który w wygłoszonej homilii wskazał, że „Oprócz ofiar ludzkich
i spustoszeń materialnych obecna wojna spowodowała także spustoszenia duchowe i moralne”. W tym kontekście podkreślił,
jak bardzo aktualne w dobie wojny pozostaje nauczanie św. Jana Pawła II i błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz wskazał, iż: „Potrzebujemy na nasze czasy takich wyrazistych i mocnych patronów, by uczyli i orędowali za nami u Boga”.

Po Mszy św. na Zamku Królewskim odbyła się ceremonia wręczenia Orderów Orła Białego, a po jej zakończeniu rozpoczęła się Główna Uroczystość na Placu Zamkowym, gdzie nastąpiło uroczyste wciągnięcie Flagi Państwowej, została odczytana rota Konstytucji z 1791 r. oraz oddano salut narodowy.

W okolicznościowym przemówieniu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy służą Polsce oraz wszystkim, którzy wspierają Ukrainę: „Pokazaliście, co to znaczy odbudować wspólnotę.” – wskazał. Podkreślił także, że „czas wyzwań, których jesteśmy świadkiem, jeszcze się nie zakończył” oraz, że „Musimy to przetrwać, musimy sobie
z tym poradzić.”. 

W centralnych obchodach Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja wraz z Prezydentem RP i jego małżonką uczestniczył Premier Mateusz Morawiecki, parlamentarzyści, dowódcy Wojska Polskiego i Szefowie służb mundurowych. Straż Ochrony Kolei reprezentował Pan dr inż. Józef Hałyk – Komendant Główny Straży Ochrony Kolei.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X