Niecodzienna interwencja funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei ze Szczecina. Uratowali rannego orła bielika.

W ostatnim czasie szczecińscy funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei otrzymali nietypowe zgłoszenie. Pomocy potrzebował ranny orzeł bielik, który znajdował się w rejonie torów czynnych. Ptak miał trudności z samodzielnym poruszaniem się, nie mógł latać z powodu złamanego skrzydła. Na szczęście dzięki funkcjonariuszom SOK szybko i bezpiecznie trafił do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Zwierzogród” w szczecińskim Wielgowie, gdzie wraca do zdrowia. Bielik to wyjątkowy ptak, jeden z największych gatunków orła w Polsce, objęty ochroną ścisłą. Uznaje się, że to właśnie jego wizerunek widnieje na polskim godle narodowym.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
6 marca 2024
Drukuj
Pobierz
Niecodzienna interwencja funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei ze Szczecina. Uratowali rannego orła bielika.

Na terenie stacji towarowej Szczecin Port Centralny miała miejsce niezwykła akcja ratunkowa. Do szczecińskiej służby dyżurnej SOK dotarło zgłoszenie o dużym drapieżnym ptaku potrąconym przez pociąg. Na miejsce skierowani zostali funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Szczecinie, którzy znaleźli rannego orła bielika w rejonie torów czynnych. Funkcjonariusze zabezpieczyli odcinek torowiska by drapieżnik nie wpadł pod koła przejeżdżających pociągów. Bielik był wyraźnie osłabiony, próbował poderwać się do lotu, ale każda próba kończyła się niepowodzeniem, wymagał natychmiastowej pomocy.

Funkcjonariusze bez wahania przystąpili do działania. Na miejscu zgłoszenia pojawili się też wezwani wolontariusze z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Wspólnymi siłami udało się schwytać rannego bielika, który miał ranne prawe skrzydło. Udzielono mu pierwszej pomocy przedweterynaryjnej. Orzeł bielik przewieziony został do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Zwierzogród” w szczecińskim Wielgowie. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji funkcjonariuszy SOK, ptak ma szansę na powrót do zdrowia i zapewne ponownie poszybuje wysoko. 

Pamiętajmy! – zwierzęta, tak jak ludzie, odczuwają ból i lęk. Godne i humanitarne traktowanie zwierząt, to nie tylko obowiązek wynikający z przepisów prawa, ale także miara naszego człowieczeństwa.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X