Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych’’
1 marca 2023 roku obchodziliśmy święto żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski. Żołnierze Niezłomni, to ludzie, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polskiej Ludowej, która nazywała ich ,,bandytami’’. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, określano mianem ,,wrogów władzy’’. Mobilizacja i walka ,,Żołnierzy Wyklętych’’ była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconej siłą władzy komunistycznej, ale także najliczniejszą antykomunistyczną konspiracją zbrojną w Europie, obejmującą teren całej Polski.
Wielu z nich poległo w obronie Ojczyzny z bronią w ręku, inni zostali zamęczeni w więzieniach długotrwałymi przesłuchaniami i torturami. Nieliczni przeżyli czasy PRL-u i doczekali ustawy honorującej ich wieloletnie zasługi w walce z sowieckim okupantem. Wśród ponad 160 tysięcy żołnierzy przez lata wypieranych z kart historii przez ówczesną władzę, byli także liczni funkcjonariusze przedwojennej Straży Ochrony Kolei, którzy będąc w szeregach m.in. Armii Krajowej, najpierw walczyli w 1939 roku z okupantem niemieckim, a następnie kontynuowali walkę o suwerenność Polski w nowych warunkach politycznych nowej okupacji po zajęciu kraju przez wojska sowieckie.
W szeregach Żołnierzy Wyklętych znajdowali się też powojenni funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei, którzy po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski, będący wcześniej żołnierzami Wojska Polskiego lub Armii Krajowej, kierowani byli przez swoje Dowództwo do służby w SOK, często pod zmienionym nazwiskiem czy sfałszowaną metryką, aby wprowadzić celowo w błąd Urząd Bezpieczeństwa. Znamy także wiele przypadków, kiedy to funkcjonariusze SOK na terenie kolejowym stawali w obronie polskich kobiet które były porywane i gwałcone przez żołnierzy Armii Czerwonej, płacąc często za to wysoką karę. Wielu z nich zginęło w obronie praw współobywateli i polskich kolejarzy.
Każdy wspomniany bohater zasługuje na swoje miejsce w historii. Wspominając chociażby o tych kilku chcemy oddać hołd każdemu, kto walczył o polską Niepodległość. Przy okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych warto wspomnieć strażników SOK m.in. Zbigniewa Paliwodę ps. ”Jur”, Wiktora Stryjewskiego ps. ”Cacko”, Feliksa Świątka czy Władysława Krzysztofka.
Warto dodać, że 26 lutego 2023 roku odbył się VII Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych im. płk. Piotra Wożniaka – ”Wira”, a wśród 170 biegaczy nie zabrakło funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Upamiętniając w ten sposób pamięć o żołnierzach wyklętych funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Bytomiu, wspólnie z innymi przedstawicielami służb mundurowych i wojska polskiego uświadomili wszystkim, że tego typu wydarzenia nie są wyłącznie okazją do promocji sportowego stylu życia, ale przyczyniają się do rozpropagowania wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych oraz ważnych wydarzeń historycznych w Polsce po 1944 roku, gdzie jeden totalitaryzm został zastąpiony przez inny.