Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

14 lutego 2025 roku po raz pierwszy obchodzimy święto Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Zaprzysiężeni żołnierze AK to ludzie, którzy z narażeniem życia wypełniali treścią słowa roty wypowiadane w dniu przystąpienia do konspiracji – „…Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży jej honoru i o wyzwolenie jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary życia mego…”. Odwaga tych ludzi i niezachwiana wiara w słuszność walki jest dzisiaj dla wszystkich nas kierunkowskazem. Wielu z nich nie doczekało końca wojny, jeszcze mniej prawdziwie wolnej Polski
Upamiętnia żołnierzy Armii Krajowej i ich czyn zbrojny podczas II Wojny Światowej. Święto zostało ustanowione ustawą Sejmu RP z dnia 9 stycznia 2025 roku poprzez aklamację:
„W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego” – tak brzmipreambuła ustawy, którą 6 lutego 2025 roku podpisał Prezydent RP Andrzej Duda.
Data święta – 14 lutego nawiązuje do 83. rocznicy powołania w 1942 roku przez Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, Armii Krajowej jako kontynuatorki Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej. Pierwszym jej dowódcą mianował gen. Stefana Roweckiego ps. „Grot”. Kolejnymi dowódcami AK byli generałowie Tadeusz Komorowski ps. „Bór” i Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”. Armia Krajowa była największa podziemną armią w okupowanej przez Niemcy i ZSRR Europie. Jej liczebność osiągała ponad 350 tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy.
W szeregach Żołnierzy Armii Krajowej znajdowali się też przedwojenni funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, którzy po przegranej wojnie obronnej w 1939 r. wstąpili do Wojska Polskiego oraz wspólnie z kolejarzami należeli do Polskiego Ruchu Oporu, działając w różnych organizacjach konspiracyjnych, prowadząc często akcje sabotażowe i dywersyjne oraz kontynuując walkę zbrojną z okupantem, a po zakończeniu wojny prowadzili działalność konspiracyjną stawiając opór sowietyzacji kraju. Przy okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej warto wspomnieć nazwiska niektórych z nich – por. Stanisław Witkowski ps. „Żbik” – bohaterski kurier akcji „N”, strażnik Kazimierz Urbaniak – kurier Komendy Okręgu AK Poznań, strażnik Stanisław Florczak – członek AK w Kutnie czy strażnik Wiktor Kozłowski – rozstrzelany w Warszawie w styczniu 1944 roku.