Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 roku

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei brali udział w obchodach kolejnej rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Z okazji 67. rocznicy powstania pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 odbył się uroczysty apel pamięci. W uroczystości przed Poznańskimi Krzyżami, oprócz uczestników Powstania Poznańskiego, kombatantów oraz reprezentantów władzy samorządowej i wojewódzkiej, wzięli udział przedstawiciele NSZZ ,,Solidarność’’, parlamentarzyści, poznańscy i wielkopolscy radni, a także przedstawiciele wojska i służb mundurowych.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
3 lipca 2023
Drukuj
Pobierz
Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 roku

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił 28 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Święto to ustanowiono w 2006 roku, w pięćdziesiątą rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń. W specjalnej uchwałę napisano, że Sejm ,,pragnie oddać hołd bohaterom, których odwaga i patriotyzm stały się kamieniem węgielnym późniejszych antykomunistycznych zrywów w Polsce’’.

W rocznicowych obchodach nie mogło zabrakną funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Zastępca Komendanta Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Poznaniu – Pan Radosław Nowak w towarzystwie Komendanta Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gnieźnie – Panią Beatą Wierzbicką i Komendantem Posterunku Straży Ochrony Kolei w Ostrowie Wielkopolskim – Panem Maciejem Derwichem wziął udział w uroczystości pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956.

Wiceszef wielkopolskiej oraz gnieźnieńskiej i ostrowskiej Straży Ochrony Kolei złożyli wiązanki pod krzyżami upamiętniające wydarzenia sprzed 67 lat, oddając w ten sposób hołd wszystkim bohaterom, którzy oddali swoje życie by walczyć o wolność.

28 czerwca 1956 roku robotnicy poznańskich Zakładów Cegielskiego wznosili hasło ,,Chleb i wolności’’. Był to początek strajku generalnego i masowych demonstracji ulicznych. W wyniku walk na ulicach Poznania zginęło co najmniej 58 osób. Historycy uważają, że Poznański Czerwiec był początkiem najpoważniejszych zmian politycznych w Polsce.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X