Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja
Tegoroczne obchody Święta Narodowego 3 Maja rozpoczęła Msza św. w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela sprawowana w intencji Ojczyzny, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Liturgię koncelebrowali Biskup Polowy WP dr Wiesław Lechowicz oraz kapelani Ordynariatu Polowego. W homilii kardynał Nycz, podkreślił, że uchwalanie Konstytucji 3 Maja ,,było wyrazem dążności do radykalnej reformy państwa w kierunku rozwoju i w kierunku nowoczesności. Mimo głębokich podziałów, różnic, trudności zewnętrznych i wewnętrznych zwycięża dobro kraju i troska o przyszłość. Mimo, że niedługo potem przyszły rozbiory, to ta konstytucja i mobilizacja przy jej uchwalaniu, przeprowadziły potem Polskę przez 123 lata zaborów’’. W eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, z Prezydentem Rzeczypospolitej Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą na czele oraz członkowie rządu RP. We Mszy św. brały również udział delegacje służb mundurowych, w tym Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Straży Ochrony Kolei oraz kombatanci, harcerze i mieszkańcy stolicy.
Następnie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i zarazem Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP dr Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim wręczył nominacje generalskie i admiralskie ośmiu oficerom Wojska Polskiego. Dalsza cześć uroczystości miała miejsce w Zamku Królewskim, gdzie Prezydent RP dr Andrzej Duda z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja wręczył odznaczenia państwowe, w tym najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju – Ordery Orła Białego wybitnym Polakom w uznaniu zasług dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za wybitną działalność na rzecz polskiej emigracji poprzez pielęgnowanie tożsamości narodowej, zachowanie ciągłości dziedzictwa kulturowego oraz propagowanie wartości chrześcijańskich i demokratycznych, za wierność Polsce wolnej i suwerennej.
Główna część obchodów odbyła się w południe na Placu Zamkowym, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, premiera RP, marszałków Sejmu i Senatu, parlamentarzystów, duchowieństwa, kombatantów, Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódców wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP oraz Szefów służb mundurowych. Straż Ochrony Kolei reprezentował Komendant Główny Straży Ochrony Kolei – Pan dr inż. Józef Hałyk. Podczas uroczystości rozbrzmiał hymn Rzeczypospolitej Polskiej w wykonaniu orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego, a biało-czerwona flaga została wciągnięta na maszt. Odczytana została preambuła Konstytucji 3 maja, zaś powagę uroczystości podkreśliło 21 salw armatnich oddanych przez pluton salutowy. Odśpiewano również pieśń patriotyczną ,,Witaj majowa jutrzenko’’.
W wystąpieniu okolicznościowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzej Duda mówił o wolności Polski po 1989 roku ,,Co roku wielokrotnie niemalże na kolanach dziękuję wszystkim tym, którzy przez pokolenia o tą wolną Polskę walczyli, także pokoleniu moich rodziców, ludzi ,,Solidarności’’, dzięki którym odzyskaliśmy tę wolność, suwerenność, niepodległość w 1989 roku’’ oraz ,,Wierzę, że Polska będzie trwała, tutaj w Europie – wolna, suwerenna i niepodległa, taka o jaką walczyli nasi pradziadkowie i dziadkowie przez tak wiele, wiele spośród tych 232 lat od uchwalenia Konstytucji 3 maja’’. Przypomniał, że była to druga konstytucja przyjęta na świecie, po amerykańskiej, pierwsza w Europie. Podkreślił, że był to pierwszy tak rewolucyjny, niezwykły i o tak głębokiej nowoczesnej myśli politycznej dokument ,,na nowy sposób de facto ustanawiający ustrój państwa w skali ówczesnej Europy i świata’’.
Prezydent RP podziękował także wszystkim tym, którzy przez lata zabiegali o to, by tę Polskę umocnić ,,przecież słabą, gdy wyszła zza ,,żelaznej kurtyny’’ w 1989 roku, gospodarczo biedniutką z tak strasznymi kompleksami, ze starym często zniszczonym przemysłem. Polskę, która była jednocześnie tak łapczywym kąskiem z 38 milionowym społeczeństwem – ogromnym jak na skalę europejską, z jej niezwykłym położeniem w sercu Europy, z niezwykłą szansą rozwojową jaką zawsze od wieków w sobie nosi …’’.
Po przemówieniu prezydenta na placu Zamkowym odbyła się defilada kompanii reprezentacyjnej oraz pocztów sztandarowych biorących udział w uroczystości. Następnie para prezydencka przemaszerowała przez Krakowskie Przedmieście do Pałacu Prezydenckiego.
Uchwalona 3 maja 1791 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Regulowała system prawny państwa, wprowadzając ustrój monarchii konstytucyjnej. Na jej podstawie przyjęto trójpodział władzy: prawodawcza, wykonawcza i sądownicza. Zniesiono liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć obowiązywała zaledwie przez 14 miesięcy, to była próba unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w 1919 roku. Podczas II wojny światowej zostało zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich. Zakazane było również w PRL. Wyjątkiem był 1981 rok, czas ,,Solidarności’’, kiedy to obchody 190. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się legalnie, pod czujnym okiem SB. Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.