Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą

5 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą. To doskonała okazja, by przypomnieć sobie, że uprzejmość na drodze to nie tylko kwestia dobrych manier, ale także realny wpływ na bezpieczeństwo i komfort wszystkich uczestników ruchu. Także funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei przyłączają się do idei kultywowania tego dnia, tym bardziej, że bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych jest jednym z najważniejszych priorytetów.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
5 kwietnia 2025
Drukuj
Pobierz
Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą

Dzisiaj przypada Dzień Grzeczności za Kierownicą. Inicjatywa narodziła się we Francji, z myślą o promowaniu świadomej, bezpiecznej jazdy oraz podkreśleniu roli życzliwości na drodze. Przypomina, że prowadzenie pojazdu to nie tylko umiejętności techniczne i przestrzeganie przepisów, ale także codzienne decyzje, które mogą wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo innych.

Brak uprzejmości na drodze to nie tylko irytacja i stres, ale również potencjalne zagrożenie – trąbienie bez powodu, przejazd na czerwonym  świetle, wymuszanie pierwszeństwa, blokowanie skrzyżowań i brak cierpliwości. Każde z tych zachowań zwiększa ryzyko wypadków i potęguje frustrację innych kierowców. Tymczasem drobne gesty życzliwości mogą diametralnie poprawić atmosferę na drodze.

Wspólna inicjatywa Straży Ochrony Kolei i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A aktywnie promuje kulturę jazdy i edukację drogową. Dzięki kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko, funkcjonariusze SOK i przedstawiciele PLK pomagają kierowcom zrozumieć, jak ich codzienne decyzje wpływają na bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych.

O czym powinien pamiętać kulturalny kierowca? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek:
– powinien być życzliwy dla osób uczących się jeździć,
– nie nadużywać sygnału dźwiękowego, jak również świateł drogowych, jadąc np. lewym pasem,
– stosować jazdę na “suwak”
– nie parkować w miejscach przypadkowych, gdzie może to utrudniać ruch,
– używać kierunkowskazów zgodnie z przeznaczeniem,
– pomagać innym kierującym w awaryjnych sytuacjach.

Pamiętajmy, że kultura jazdy to nie tylko jeden dzień w roku – to codzienna odpowiedzialność, która może uratować życie!

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X