Międzynarodowa operacja „Aktywna Tarcza” już wkrótce

W ramach operacji „Aktywna Tarcza” prowadzone będą wzmożone kontrole na dworcach, w pociągach oraz na przyległych terenach kolejowych. W działania zaangażowani będą funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, a także policjanci i strażnicy graniczni. Wspólna akcja ma charakter skoordynowany i odbywać się będzie równolegle w wielu krajach Europy.
Celem operacji jest nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa podróżnym i pracownikom kolei, ale również identyfikacja osób poszukiwanych, zapobieganie kradzieżom, aktom wandalizmu oraz nielegalnej migracji. Funkcjonariusze będą prowadzić również działania prewencyjne i informacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie bezpieczeństwa na kolei.
Operacja „Aktywna Tarcza” to przykład skutecznej współpracy międzynarodowej służb odpowiedzialnych za ochronę kolei. Jej realizacja wpisuje się w szerszy kontekst działań Unii Europejskiej na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa transportu publicznego.