Kurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedweterynaryjnej

Udzielanie pierwszej pomocy psom służbowym Straży Ochrony Kolei, które mogą odnieść obrażenia w czasie działań interwencyjnych na obszarze kolejowym, a także sprawy dotyczące szeroko pojętego ratownictwa medycznego i BHP. Były to główne tematy warsztatów, które zorganizował Wydział ds. szkolenia i doskonalenia zawodowego Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei. Udział w nim wzięli przewodnicy SOK z całej Polski oraz kadra szkoleniowa Ośrodka Szkolenia Zawodowego SOK w Zbąszyniu, na co dzień zajmująca się szkoleniem i tresurą psów.
Text author
insp. Piotr Żłobicki
Date added
2 stycznia 2024
Print
Download
Kurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedweterynaryjnej

Zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedweterynaryjnej odbyły się w dniach 13, 16, 21-22 i 29 grudnia 2023 roku na terenie Ośrodka Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu oraz Komendy Regionalnej SOK w Warszawie, Katowicach i Przemyślu. Kurs został opracowany w oparciu o wytyczne K9 TCCC/TECC. Szkolenie dedykowane przewodnikom psów prowadziła doświadczona w tej materii mgr inż. Arleta Wiewórka, zawodowy treser psów, zoopsycholog, przewodnik psa ratunkowego labrador BRANDO, członek Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT w Rzeszowie i asystent kynologiczny z ZKWP, a także właścicielka Szkoły „Psie Hobby profesjonalne szkolenie psów” w Nowym Dworze Mazowieckim. Całe przedsięwzięcie natomiast koordynowane było przez Centrum Szkolenia „Strefa Rozwoju Danuta Ryszkiewicz”.

Program zajęć obejmował zagadnienia teoretyczne i ćwiczenia praktyczne na profesjonalnym fantomie psa CASPER CPR w zakresie:

– BHP podczas udzielania pierwszej pomocy zwierzętom,

– zastosowania protokołu MARCHE (procedury kolejności działań ratunkowych),

– resuscytacji krążeniowo-oddechowej psa,

– postępowania w przypadku urazów m.in. krwotoki, oparzenia, urazy narządów ruchu, skaleczenia i złamania,

– rozpoznania i postępowania w przypadku hipotermii i udaru cieplnego,

– rozpoznania i postępowania w stanach nagłych pochodzenia nieurazowego psów np. ostry skręt żołądka, zatrucia,

– wyposażenia apteczki pierwszej pomocy przewodnika psa służbowego.

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei uczyli się technik bezpiecznego podejścia do rannego psa, jego właściwego przytrzymania tak, aby udzielanie pomocy było bezpieczne. Mundurowi musieli także umieć sprawdzić u psa podstawowe czynności życiowe (oddech i krążenie), a następnie każdy uczestnik kursu prowadził resuscytację krążeniowo-oddechową na wspomnianym już  wcześniej fantomie psa. Przeszkolenie dotyczył o również udrażniania dróg oddechowych nieprzytomnemu psu, w tym metody udrażniania w przypadku zadławienia. Prowadząca szkolenie zaprezentowała technikę badania urazowego oraz techniki zaopatrywania krwawiącej rany głowy, uszu, oczu i jak skutecznie unieruchomić urazy kostne kończyn. Wszystkie działania praktyczne wykonane na labradorze, który jest specjalnie przeszkolony do tego typu działań i chętnie współpracował z uczestnikami warsztatów.  

Dzięki takiemu przedsięwzięciu funkcjonariusze SOK mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy swoim czworonożnym partnerom, zarówno przy wykorzystaniu psiego fantomu, jak również dzięki obecności prawdziwego psiego „pacjenta”. Niewątpliwie, tego typu spotkania edukacyjne, połączone z warsztatami dały możliwość sprawdzenia się w przyszłości przewodnikom w naturalnym środowisku, jakim jest obszar kolejowy, pociąg czy dworzec, no i przede wszystkim w obliczu realnego zagrożenia, od momentu udzielania pierwszej pomocy przedweterynaryjnej psu, przeprowadzenia czynności ratunkowych do czasu przejęcia psa przez lekarza weterynarii.

W szkoleniu udział wzięli wszyscy przewodnicy psów służbowych z jednostek Straży Ochrony Kolei.

Share on Facebook
Share on X