Krzyż Obrońców Wołynia dla funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei

Funkcjonariusz z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Chełmie otrzymał Krzyż Obrońców Wołynia 1939-1944. Starszy przodownik Jacek Grabowski został odznaczony, podczas niedzielnej uroczystości odsłonięcia Krzyża Wołyńskiego na parafialnym cmentarzu w Dorohusku, poświęconym rodakom pomordowanym na Wołyniu. Na jednej z tablic widnieje mapa z miejscowościami, w których istniały niegdyś polskie wioski i napis ,,Nic nie będzie zapomniane’’.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
19 lipca 2023
Drukuj
Pobierz
Krzyż Obrońców Wołynia dla funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei

Uroczystości związane z upamiętnieniem 80. rocznicy ,,krwawej niedzieli’’ odbyły się w niedzielę, 16 lipca br. na cmentarzu parafialnym w Dorohusku. Został odsłonięty ,,Krzyż Wołynia’’, który ma być symbolem upamiętniającym te drastyczne wydarzenia w historii Polski. Krzyż i pomnik poświęcił biskup Adam Bab z Archidiecezji Lubelskiej. W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele wrocławskiego Stowarzyszenia Odra-Niemen z Oddziału Lubelskiego i Instytutu Pamięci Narodowej, środowisko lubelskiej 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, rodziny ofiar, duchowni, a także władze gminy Dorohusk, służb mundurowych oraz mieszkańcy Dorohuska i okolic.

Poświęcony i odsłonięty Krzyż Wołynia stanął dzięki wysiłkowi wielu osób, które od wielu lat upominają się w Dorohusku o prawdę. Monument powstał głównie z inicjatywy funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei, mieszkańca Dorohuska Jacka Grabowskiego. Osobiście go wykonał, a zrobił to także ze względu na swoją osobistą historię. Członkowie jego rodziny również pochodzili z Wołynia (powiat lubomelski). Krzyż jest hołdem dla polskich ofiar zamordowanych na Wołyniu. Ze smutkiem jednak trzeba stwierdzić, że ponad 80 procent zamordowanych naszych rodaków nie ma swoich grobów.  

Liturgii w Kaplicy cmentarnej w Dorohusku przewodniczył i homilię wygłosił biskup lubelski ks. Adam Bab. Mszę św. koncelebrowali proboszcz parafii św. Jana Nepomucena w Dorohusku ks. dr Witold Gąciarz i proboszcz Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie ks. Andrzej Sternik. Po Mszy św. Prezes Środowiska Lubelskiego 27. WDP AK – Pan Mariusz Stefański w imieniu Zarządu Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wręczył odznaczenia dwóm najbardziej zasłużonym osobom.

Wśród odznaczonych Krzyżem Ofiar Wołynia 1939-1944, za opiekę nad miejscami pamięci i ich upamiętnianie, został funkcjonariusz SOK starszy przodownik Jacek Grabowski. Funkcjonariusz z 29-letnim stażem, na co dzień pracujący w Posterunku Straży Ochrony Kolei w Chełmie. Dodatkowo w ramach wolontariatu, wspólnie z przedstawicielami lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej od lat opiekuje się polskimi cmentarzami na Ukrainie. Bez ich zaangażowania po wielu nekropoliach pewnie nie byłoby już śladu.

Tematyką związaną z II wojną światową st. przod. Jacek Grabowski interesuje się już od szkoły podstawowej, zaś Zbrodnia Wołyńska zainteresowała go niewiele później. To oczywiście wynik wielu opowieści jego dziadków i rodziców oraz wielu przeczytanych książek. Następnie już jako funkcjonariusz SOK poznał wielu wspaniałych ludzi, podobnie jak on zafascynowanych historią.

Podczas uroczystości głos zabrał m.in. Naczelnik Wydziału Kresowego IPN i historyk – Pan dr Leon Popek ,,Praktycznie w każdym domu kilka rodzin wołyńskich koczowało w bardzo trudnych warunkach, ale ci mieszkańcy dzielili się wszystkim, chlebem, dachem nad głową, w tych bardzo trudnych warunkach i to też jest takie podziękowanie dla tych, którzy przyjęli uciekinierów, uchodźców…’’

Głos zabrał też sam Jacek Grabowski ,,Ten Krzyż był ostatnim ratunkiem, bo tak jak moja matka, gdy się rozpoczęła rzeź Ostrówek wraz z rodziną uciekała pod Kościół w Lubomlu. Kościół z sześćsetną historią i tak z całej okolicy wiele rodzin polskich tam się uratowało, skupili się pod Kościołem, czyli krzyżem’’

W trakcie uroczystości wmurowano także urnę z ziemią z Wołynia, a o historii sprzed prawie 80 lat opowiadali naoczni świadkowie tamtych dni. Ponadto Zespół Wokalny ,,HUBAL’’ z Hrubieszowa upiększył to podniosłe wydarzenie swoją muzyką.

Gratulujemy patriotycznej postawy i krzewienia wiedzy historycznej w społeczeństwie. Kolego Jacku, dzięki podejmowanym przez Ciebie działaniom pamięć o tamtych wydarzeniach i naszych rodakach będzie trwać zawsze.

Krzyż Obrońców Wołynia 1939-1944 to odznaczenie, które zostało ustanowione przez zarząd Okręgu Wołyńskiego Armii Krajowej na początku 2013 roku. Krzyż przyznawany jest wołyńskim kombatantom i osobom zasłużonym w dziedzinie opieki nad miejscami pamięci i żołnierzami Dywizji. W swojej treści zawiera on jednoznacznie określoną symbolikę. Wstążka w biało-niebieskie paski symbolizuje barwy województwa wołyńskiego. Na awersie w centrum znajduje się herb Wołynia. Na ramionach krzyża ,,Wołyń’’ i daty: rok 1939 – to sowiecka agresja na Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej, rok 1943 – krwawe wydarzenia na Wołyniu, a rok 1944 – powstanie i działalność bojowa 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej. W tle skrzyżowane nagie miecze. Na rewersie napis ,,Konspiracja’’, ,,27 Wołyńska Dywizja Armii Krajowej’’, ,,Samoobrona’’.

Foto: Parafia św. Jana Nepomucena w Dorohusku

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X