Kobiety w SOK

Obchodzony 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet to doskonała okazja, aby przybliżyć bliżej kobiety pracujące w strukturach Straży Ochrony Kolei. W zawodzie zdominowanym niegdyś przez mężczyzn, swoje miejsce już od blisko 43 lat odnalazły również Panie, które przełożyły swój potencjał na realne dbanie o bezpieczeństwo na obszarach kolejowych RP. Tak jest i dziś. Ścigają kolejowych przestępców, patrolują pociągi, dworce i szlaki kolejowe, uczestniczą w różnych działaniach porządkowych, prowadzą prelekcje edukacyjne z dziećmi i młodzieżą. To tylko część zadań, z którymi podczas służby mają do czynienia funkcjonariuszki Straży Ochrony Kolei. Obecnie, w strukturach najstarszej formacji w kraju pracuje blisko 390 kobiet.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
9 marca 2023
Drukuj
Pobierz
Kobiety w SOK

Dzisiaj nikogo nie dziwi obecność kobiet w mundurze we wszystkich formacjach, gdy jeszcze parę lat temu rozpoczynając służbę ich obecność wzbudzała duże zainteresowanie zarówno podróżnych, jak i pracowników kolejowych. Ocieplają wizerunek naszej formacji, są odważne, zdeterminowane, z silnym charakterem i niesamowitą energią udowadniają, że kobieta to siła. Od momentu pojawienia się pierwszej funkcjonariuszki SOK, przez ponad 40 lat zmieniło się bardzo dużo. Przede wszystkim czasy, rekrutacje, umundurowanie, sprzęt, wyposażenie, samochody służbowe, warunki pracy i możliwości awansów zawodowych. Służba i praca każdej z kobiet w SOK bez względu na pełnioną funkcję czy stanowisko służbowe udowadnia, że są one częścią formacji jaką jest Straż Ochrony Kolei.

W obecnych czasach zatrudnienie w naszej służbie kobiet ciągle wzrasta. Na pytanie, skąd pomysł na pracę w Straży Ochrony Kolei zdecydowana większość odpowiada, że praca w służbach zawsze ich fascynowała, że chciały poczuć adrenalinę, która towarzyszy działaniom funkcjonariuszy wszystkim służb, ale też chciały sprostać odpowiedzialności, jaka się wiąże ze służbą w tej formacji. Bo status funkcjonariusza SOK zobowiązuje. To nie praca, a przede wszystkim służba. Choć ten wymagający zawód, to w większości męskie rzemiosło, to Panie nie ustępują w niczym kolegom z pracy, a w codziennej służbie wykazują się oczekiwanym profesjonalizmem. Ich zaangażowanie jest dostrzegane przez przełożonych. Często muszą godzić trudne role strażniczki kolejowej i strażniczki ogniska domowego.

W Straży Ochrony Kolei zatrudnionych jest 385 kobiet. To ponad 12 % wszystkich funkcjonariuszy i pracowników SOK.

Realizują swoje marzenia i wiedzę, bo służba jest dla nich bardzo ciekawa i przynosi ogrom satysfakcji, ale też wymaga wielu wyrzeczeń i dyspozycyjności. Zajmują stanowiska różnego szczebla, często decyzyjne i kierownicze, nadzorują prace Komend Regionalnych i Posterunków SOK, są Naczelnikami Wydziałów Komendy Głównej. Najważniejszą jest Pani Jadwiga Kowalczyk – Zastępca Komendanta Głównego ds. finansowo-ekonomicznych, która jest dziś jedną z ośmiu kobiet na tak wysokim stanowisku w Polsce, a także Pani Bożena Mróz – Naczelnik Wydziału ds. pracowniczych, Pani Diana Zborowska – Naczelnik Wydziału ds. bezpieczeństwa informacji, organizacji i archiwizacji, Pani Hanna Dubrawska – Naczelnik Wydziału ds. rachunkowości, finansów i ekonomicznych oraz starszy inspektor Pani Monika Komaszewska, która jest rzecznikiem prasowym, przedstawiającym jak w najlepszym świetle naszą kochaną formację.

Kobiety doskonale sprawdzają się w działaniach skierowanych do dzieci i młodzieży, dbają o bezpieczeństwo publiczne na obszarze kolejowym, pełnią służbę prewencyjno-porządkową na przejazdach kolejowo-drogowych, pracują jako dyżurne, są kierowcami, a nawet przewodnikiem psa służbowego. Kobiety w naszej formacji to nie tylko funkcjonariuszki, są również Panie na etatach cywilnych. Najliczniejsza grupa pracuje w Komendzie Głównej SOK w Warszawie. Zatrudnione są między innymi w finansach, kadrach, logistyce, inwestycjach i archiwizacji. Zawsze służą radą i pomocą, bez nich oraz ich pracy funkcjonowanie jednostek SOK byłoby bardzo utrudnione.

Wszystkim Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X