Inauguracja kampanii społecznej pt. „SŁUŻBY” z udziałem funkcjonariuszy SOK

3 września 2022 roku na nabrzeżu portu w Łebie odbyła się konferencja rozpoczynająca kampanię społeczną pt. SŁUŻBY, poświęcona polskim służbom ratowniczym, od których wielokrotnie zależy ludzkie życie i zdrowie. Wydarzeniu towarzyszył piknik z udziałem licznych służb i instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego. W spotkaniu wzięli udział także funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, którzy zaprezentowali nowoczesny sprzęt używany w codziennej służbie i opowiedzieli o specyfice realizowanych przez SOK zadań.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
8 września 2022
Drukuj
Pobierz
Inauguracja kampanii społecznej pt. „SŁUŻBY” z udziałem funkcjonariuszy SOK

W sobotę, 3 września br. w Łebie zainaugurowano kampanię społeczną pt. SŁUŻBY, połączoną z piknikiem służb ratowniczych. W tym plenerowym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele, m.in. Straży Ochrony Kolei, Policji, Wojska Polskiego, Straży Pożarnej, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czy Państwowego Ratownictwa Medycznego. „Gotowość spieszenia na ratunek innym jest wpisana w etos wszystkich służb mundurowych, medyków, a także zawodowych i ochotniczych służb ratowniczych” – podkreśliła w liście do uczestników wydarzenia Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Pani Marlena Maląg.

Tego dnia odbyły się także liczne prelekcje, warsztaty, pokazy oraz ćwiczenia z udziałem statków i śmigłowców ratowniczych, a także prezentacje pojazdów i stanowisk służb z całego kraju. Na stoisku Straży Ochrony Kolei można było obejrzeć nowoczesne wyposażenie i środki techniczne, które wykorzystywane są przez formację w codziennej służbie na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa publicznego na obszarze kolejowym. Funkcjonariusze Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei z Gdańska i Iławy zaprezentowali m.in. pojazdy służbowe, w tym Mobilne Centrum Monitoringu (MCM), które wzbudziło ogromne zainteresowanie uczestników pikniku. Nie mniejszą atrakcją był również pokaz psa służbowego SOK, podczas którego przewodnik zaprezentował umiejętności swojego czworonożnego partnera – Czekana. Mieszkańcy Łeby i turyści mogli na żywo zobaczyć, jak pies reaguje na komendy wydane przez przewodnika. Funkcjonariusz SOK wyjaśnił, na czym polega tresura psów służbowych oraz jaką rolę odgrywa systematyczne szkolenie psa w budowaniu więzi między przewodnikiem a zwierzęciem. Spotkanie w Łebie było także okazją do opowiedzenia uczestnikom pikniku o specyfice działania naszej formacji oraz o zagrożeniach, jakie występują na obszarze kolejowym. Funkcjonariusze przypominali również, że wszelkie niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowania należy zgłaszać na numer alarmowy Straży Ochrony Kolei: 22 474 00 00.

Piknik był doskonałą okazją, aby pokazać, jak wielką rolę odgrywają krajowe służby i instytucje, działające na rzecz bezpieczeństwa. To od ich sprawności, szybkości działania oraz właściwej oceny ryzyka wielokrotnie zależy ludzkie zdrowie i życie.

***

Organizatorami wydarzenia byli: Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości, Akademia Kaliska im. prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Ochotnicza Straż Pożarna w Łebie i Moose Productions.

Patronat nad konferencją objęli: Ministerstwo Obrony Narodowej, Minister Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Minister Jan Mosiński – Sekretarz Stanu, Minister Marek Gróbarczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Minister Mikołaj Pawlak – Rzecznik Praw Dziecka, a także Telewizja Republika oraz Telewizja Polska S.A. – TVP INFO. 

Straż Ochrony Kolei reprezentowali funkcjonariusze z Komendy Regionalnej SOK w Gdańsku oraz Komendy Regionalnej SOK w Iławie. 

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X