Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei zadbają o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych

Już niebawem rozpoczną się ferie zimowe, w tym czasie powinniśmy zwrócić szczególną uwagą na bezpieczeństwo dzieci. Dlatego też wzorem lat ubiegłych funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei będą prowadzić szeroko zakrojone działania profilaktyczno-prewencyjne polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa najmłodszym. W sposób szczególny kontrolowane i zabezpieczane będą zorganizowane formy przejazdów dzieci i młodzieży, udających się koleją na wymarzony wypoczynek.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
12 stycznia 2024
Drukuj
Pobierz
Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei zadbają o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych

W czasie zimowego wypoczynku ponad 3 tyś. funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei prowadzić będą wzmożone działania prewencyjne. Zimowa przerwa w nauce trwać będzie od 15 stycznia do 25 lutego. Funkcjonariusze SOK będą w szczególnie czuwać nad bezpieczeństwem najmłodszych. W trosce o bezpieczeństwo osób korzystających z usług PKP, Straż Ochrony Kolei będzie aktywnie współpracować z innymi służbami i instytucjami realizującymi zadania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom wyjeżdżającym i powracającym z wypoczynku, w szczególnie w miejscach zwiększonego ruchu podróżnych, jak i w miejscach najbardziej zagrożonych.

Tradycyjnie siły SOK w sposób szczególny skierowane zostaną na zabezpieczenie sektora pasażerskiego i ochronę infrastruktury kolejowej. Na całym obszarze kolejowym RP pojawią się dodatkowe patrole SOK z psami służbowymi. W służbie funkcjonariusze wykorzystają także specjalistyczny sprzęt, Mobilne Centra Monitoringu (MCM), lornetki termowizyjne, noktowizory i fotopułapki. Szczególna uwaga zostanie poświęcona zapewnieniu bezpieczeństwa w pociągach pasażerskich, na dworcach kolejowych, stacjach i przystankach osobowych oraz szlakach kolejowych, a także na przejazdach kolejowo-drogowych.

Ze wzmożonym natężeniem ruchu kolejowego w okresie ferii zimowych związane są pewne specyficzne zagrożenia, dlatego też funkcjonariusze SOK wspólnie z przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe na terenie całego kraju edukują najmłodszych odnośnie zasad bezpiecznego poruszania się na obszarze kolejowym. Podczas prowadzonych od lat spotkań w placówkach oświatowych Straż Ochrony Kolei ostrzega m.in. przed tragicznymi skutkami zabawy na torach.

Należy pamiętać także, że czas zbliżającego się wypoczynku to dla złodziei czas wytężonej pracy. Kieszonkowcy będą próbować wykorzystać zgiełk panujący na dworcach, peronach i w pociągach. Dlatego w miejscach potencjalnie zagrożonych pojawią się również funkcjonariusze Grup Operacyjno-Interwencyjnych, którzy będą pełnić służbę po cywilnemu. Funkcjonariusze SOK przypominają, że bezpieczeństwo zależy również od nas samych, dlatego też powinniśmy pamiętać, aby nie pozostawiać swojego bagażu bez opieki, a wszystkie wartościowe rzeczy trzymać zawsze przy sobie.

Za każdym razem kiedy poczujemy się na obszarze kolejowym zagrożeni należy zaalarmować Straż Ochrony Kolei. Do dyspozycji jest całodobowy numer alarmowy SOK –  22 474 00 00. Funkcjonariusze SOK reagują na każde zgłoszenie, które do nich wpływa.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X