Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei użyli defibrylatora, aby ratować ludzkie życie

Na peronie opolskiej stacji starszy mężczyzna przewrócił się i stracił przytomność. Na szczęście powiadomiono Straż Ochrony Kolei. Młodzi funkcjonariusze SOK widząc leżącego bez oznak życia mężczyznę, wspólnie z podróżnym przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a następnie z pomocą defibrylatora AED, przywrócili funkcje życiowe. Poszkodowany trafił do szpitala, gdzie został objęty fachową opieką medyczną przez opolskich lekarzy.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
31 października 2023
Drukuj
Pobierz
Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei użyli defibrylatora, aby ratować ludzkie życie

Dramatyczne zdarzenie miało miejsce na terenie stacji kolejowej w Opolu. Pracownik PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. poinformował Komendę Regionalną Straży Ochrony Kolei w Opolu, że na peronie drugim leży starszy mężczyzna. Podczas próby wsiadania do pociągu relacji Opole – Nysa przewrócił się i nie daje znaków życia. Błyskawicznie na miejsce skierowano patrol SOK.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano młodego człowieka wykonującego uciskanie klatki piersiowej u mężczyzny.  Starszy pan leżał na peronie bez oddechu i pulsu, w związku z czym funkcjonariusze przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Podjęli także decyzję o wykorzystaniu będącego na wyposażeniu opolskiego dworca PKP defibrylatora AED. W tym samym czasie powiadomiono zespół ratownictwa medycznego.

Przy użyciu urządzenia wspólnie wykonując resuscytację oczekiwali na pogotowie ratunkowe. Po jego przyjeździe razem z ratownikami reanimowali mężczyznę i zdołali przywrócić funkcje życiowe. Poszkodowany trafił do opolskiego szpitala, gdzie został objęty fachową opieką lekarską. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dzięki natychmiastowej i skutecznie przeprowadzonej przez strażników SOK Krzysztofa Surowca i Szymona Sztogryna oraz ucznia Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Pruszkowie akcji ratowniczej, życie mężczyzny zostało uratowane.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X