Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei uratowali życie mężczyzny, który stracił przytomność w pociągu pendolino
W sobotę po południu komendant zmiany gdańskiej Komendy Straży Ochrony Kolei otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie leżącym w pociągu pendolino relacji Gdynia Główna – Kraków Główny. Z przekazanej informacji wynikało, że mężczyzna stracił przytomność, więc sytuacja była poważna i liczyła się każda sekunda. Komendant zmiany SOK natychmiast wysłał na miejsce funkcjonariuszy Grupy Operacyjno-Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Gdańsku.
Funkcjonariusze GOI SOK przybyli na miejsce zgłoszenia jako pierwsi. Z uwagi na ustanie czynności życiowych u mężczyzny natychmiast przystąpili do udzielenia pomocy przedmedycznej stosując resuscytację krążeniowo-oddechową, jednocześnie używając defibrylatora AED, będącego na ich wyposażeniu. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia. Funkcjonariusze prowadzili akcję ratunkową do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie trafił pod opiekę lekarzy. Błyskawiczna reakcja mundurowych, ich właściwa ocena sytuacji i fachowo udzielona pomoc, zdecydowały o tym, że mężczyzna przeżył.
Załoga karetki pogotowia była pod ogromnym wrażeniem umiejętności funkcjonariuszy SOK w zakresie prowadzonej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei systematycznie szkolą się z zakresu udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach kryzysowych, dzięki temu potrafią skutecznie podejmować działania prowadzące do ratowania ludzkiego życia. W takich sytuacjach znaczenie ma nie tylko doświadczenie i zachowanie ,,zimnej krwi’’ interweniujących, ale również wiedza i umiejętności funkcjonariuszy SOK.