Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei upamiętnili 90. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

W poniedziałek 12 maja z okazji 90. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, na Wawelu uczczono pamięć jednego z największych w dziejach Polaków i jednego z ojców naszej Niepodległości. Delegacja Straży Ochrony Kolei, na czele z Komendantem Regionalnym SOK w Krakowie Franciszkiem Florkiem, oddała hołd i złożyła kwiaty na sarkofagu marszałka w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Uroczystości objęte zostały honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
19 maja 2025
Drukuj
Pobierz
Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei upamiętnili 90. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w Katedrze Wawelskiej w intencji Ojczyzny. Po niej odbyła się uroczystość złożenia hołdu i wieńców na sarkofagu marszałka w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Oficjalna uroczystość odbyła się na wawelskim dziedzińcu, były przemówienia, wręczenie odznaczeń i Apel Pamięci. Wydarzeniu towarzyszyli przedstawiciele Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Krakowie na czele z Komendantem Franciszkiem Florkiem. Obecny był także poczet sztandarowy Komendy Głównej SOK.

W dalszej części uroczystości pododdziały służb mundurowych z udziałem grup rekonstrukcyjnych oraz pocztów sztandarowych formacji, organizacji i szkół noszących imię Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęły swój przemarsz z Zamku Królewskiego i udały się na Rynek Główny.

Marszałek Józef Piłsudski jest szczególnie bliski naszej formacji, gdyż 18 listopada 1918 roku jako Naczelnik Państwa powołał do życia Straż Kolejową jako pierwszą służbę porządkową w niepodległej Polsce.

Józef Piłsudski został pochowany na Wawelu w Krakowie – 18 maja 1935 roku. Jego ciało początkowo spoczęło w krypcie św. Leonarda w katedrze na Wawelu, obok króla Jana III Sobieskiego, księcia Józefa Poniatowskiego i generała Tadeusza Kościuszki. Dwa lata później trumna została przeniesiona do osobnej krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Organizatorami rocznicowej uroczystości byli: Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. I PP I Brygady Legionów Polskich, Muzeum Tradycji i Historii Kolei im. kpt. inż. J. Bzowskiego w Krakowie, Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Krakowski oraz Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Patronat nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. W komitecie Honorowym tychże obchodów zasiedli m.in. Wicepremier i Minister Obrony Narodowej – Władysław Kosiniak Kamysz, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – generał Wiesław Kukuła, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – minister Lech Parell, Wojewoda Małopolski – Krzysztof Jan Klęczar, Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, Prezydent Miasta Krakowa – Aleksander Miszalski i Komendant Główny Straży Ochrony Kolei – Jarosław Garstka.

Foto. insp. Tomasz Dąbrowski

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X