Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei uczestniczyli w symulacji wypadku na przejeździe kolejowo-drogowym

W dniu 23 czerwca 2022 roku, na jednym z warszawskich przejazdów kolejowo-drogowych miała miejsce symulacja zderzenia lokomotywy z samochodem. W wydarzeniu wzięli udział m.in. funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, którzy uświadamiali uczestnikom pokazu, jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa na obszarze kolejowym. Akcja została zorganizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. „Bezpieczny Przejazd”.
Autor tekstu
Straż Ochrony Kolei
Data dodania
24 czerwca 2022
Drukuj
Pobierz
Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei uczestniczyli w symulacji wypadku na przejeździe kolejowo-drogowym

W czwartek, 23 czerwca br., przy ulicy Golędzinowskiej w Warszawie, odbyły się symulacje niebezpiecznych zdarzeń, do których niemal każdego dnia dochodzi na przejazdach kolejowo-drogowych na terenie całego kraju. Pokazy zorganizowane zostały w ramach prowadzonej kampanii społecznej pod hasłem „Bezpieczny Przejazd”. Podczas wydarzenia funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei uświadamiali uczestników, w jaki sposób należy się zachować w sytuacji zagrożenia na obszarze kolejowym oraz apelowali o rozwagę i rozsądek podczas przekraczania przejazdów i przejść kolejowo-drogowych. 

W dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu kolejowym uczestniczył p. Mirosław Skubiszyński, Wiceprezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe  S.A. i Dyrektor ds. eksploatacji. – „W misję zawodu kolejarza nieodłącznie wpisane jest dbanie o bezpieczeństwo, w tym również bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych oraz edukowanie uczestników ruchu drogowego. Od ponad czterech lat na wszystkich zarządzanych przez PLK przejazdach – a obecnie jest ich niemal 11 tysięcy – są żółte naklejki, które w sytuacji kryzysowej na torach znacznie usprawniają komunikację między poszczególnymi służbami i pozwalają uniknąć najgorszego scenariusza.”– podkreślił.

Tego dnia w debacie głos zabrali także m.in. p. Rafał Sonik – gość specjalny wydarzenia, wielokrotny mistrz Polski, zdobywca Pucharu Świata i zwycięzca rajdu Dakar; dr Ewa Odachowska-Rogalska, psycholog transportu z Instytut Transportu Samochodowego oraz Włodzimierz Kiełczyński, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP PLK S.A. Nie zabrakło także ambasadorów „Bezpiecznego Przejazdu”, przedstawicieli służb mundurowych, ekspertów ds. bezpieczeństwa w ruchu kolejowym oraz naukowców. 

W trakcie wydarzenia przeprowadzono trzy symulacje, obrazujące możliwe niebezpieczne zdarzenia na obszarze kolejowym. Podczas pierwszej z nich auto osobowe po wjeździe na przejazd kolejowo-drogowy, zepsuło się i utknęło pomiędzy rogatkami. Kierowca wraz z pasażerem (podczas pokazu byli nimi kaskaderzy) zadzwonili pod „112” i dzięki instrukcjom udzielonym przez operatora numeru alarmowego szybko znaleźli się w bezpiecznej odległości od uwięzionego pojazdu. Na szczęście tym razem pędząca lokomotywa zdążyła zahamować. Druga symulacja dotyczyła sytuacji, w której samochód osobowy, jadący z prędkością około 30 km/h wyłamuje zamkniętą rogatkę i bezpiecznie opuszcza przejazd kolejowy. Jest to jeden ze sposobów radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych na przejazdach. Trzeci z pokazów, najbardziej spektakularny, ale równocześnie doskonale oddziałujący na wyobraźnię widzów, przedstawiał zderzenie dziewięcioosobowego vana z lokomotywą. Uczestnicy mieli okazję zaobserwować również, jak krok po kroku przebiega akcja ratunkowa z udziałem służb – Straży Ochrony Kolei, Straży Pożarnej, Policji oraz zespołów medycznych.

Podczas czwartkowego wydarzenia nie zabrakło informacji o Żółtych Naklejkach PLK – narzędziach, które mogą uratować życie i zdrowie zawsze wtedy, gdy dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych. 

Warto również podkreślić, że tego typu symulacje są dla funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei oraz dla innych służb dodatkową formą treningu umiejętności współdziałania w sytuacjach kryzysowych na obszarach kolejowych.

W tym roku, po raz pierwszy w historii, pokazom towarzyszyła transmisja online – widzowie mogli oglądać wydarzenie z kilku kamer, w tym z wnętrza uderzonego przez pociąg samochodu.

***

Celem akcji „Bezpieczny Przejazd” jest zwiększanie świadomości dotyczącej bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych oraz korzystania z Żółtej Naklejki PLK. 

W 2021 roku doszło do 194 zdarzeń na przejazdach i przejściach kolejowo-drogowych, w wyniku których śmierć poniosło aż 49 osób, a 17 zostało ciężko rannych. Tylko w pierwszych pięciu miesiącach br. odnotowano już 66 wypadków i kolizji, w których zginęło 17 osób (źródło: bezpieczny-przejazd.pl). 

A czy Ty zawsze zachowujesz należytą ostrożność na przejazdach kolejowo-drogowych…? 

Zobacz również:

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X