Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei uczestniczyli w corocznym wydarzeniu ,,Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką’’

Dziś z okazji Dnia Dziecka odbyła się siódma edycja akcji ,,Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką’’. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda gościli w ogrodach Pałacu Prezydenckiego setki dzieci z całej Polski. Był to dobry czas, aby tuż przed wakacjami wspólnie przypomnieć sobie i uczyć się bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku. Na evencie oczywiście nie mogło zabraknąć funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, którzy podczas rozmów z dziećmi przekazywali wiedzą o tym, jak bezpiecznie poruszać się na obszarach kolejowych, na dworcach czy podczas podróży pociągiem.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
1 czerwca 2023
Drukuj
Pobierz
Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei uczestniczyli w corocznym wydarzeniu ,,Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką’’

Dla dzieci była to doskonała okazja, by wziąć udział w zajęciach i pokazach, pozwalających poznać zasady właściwego zachowania podczas letniego wypoczynku i w sytuacjach zagrożenia oraz z bliska zobaczyć sprzęt ratujący życie. Swoją wiedzą z najmłodszymi dzielili się przedstawiciele służb, formacji i instytucji, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne naszego kraju, w tym również funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, którzy przypominali zasady bezpiecznego poruszania się po obszarze kolejowym.

Podczas spotkania Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył trójkę młodych bohaterów Medalami za Ofiarność i Odwagę. Zwracając się do dzieci podkreślał, że każdy z nich niósł pomoc w odpowiednim momencie, ratując zdrowie i życie innym. Prezydent życzył wszystkim spokojnego i pogodnego lata ,,Udanych, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji. Żebyście wszyscy razem z najbliższymi, z rodzeństwem, z rodzicami po wypoczynku wrócili spokojnie do domu, do swoich obowiązków w nowym roku szkolnym’’ – powiedział. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda przytoczyła słowa Janusza Korczaka ,,Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat’’. Tego uśmiechu na co dzień życzę Wam jak najwięcej – przekazała.

Na terenie ogrodów prezydenckich rozlokowano kilkadziesiąt stanowisk przygotowanych m.in. przez Straż Ochrony Kolei, Policję, Straż Graniczną, Krajową Administrację Skarbową, Żandarmerię Wojskową, Państwową Straż Pożarną, Straż Miejską, Inspekcję Transportu Drogowego, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Wojska Obrony Terytorialnej, Polski Czerwony Krzyż i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.  

Funkcjonariusze SOK podczas prelekcji omawiali z dziećmi różne zagadnienia, które wpływają na bezpieczeństwo, a także jak postępować w sytuacjach kryzysowych. W czasie rozmowy z funkcjonariuszami dzieci mogły dowiedzieć się m.in. co oznacza żółta linia na peronach, jak zachować się w pociągu i na dworcach, aby wakacyjna podróż była przyjemna i bezpieczna. Dzieci uczyły się pierwszej pomocy oraz zapamiętania numeru alarmowego Straży Ochrony Kolei. Funkcjonariusze SOK przestrzegali również przed spędzaniem czasu wolnego w pobliżu torów czynnych, którymi często z ogromną prędkością pędzą pociągi. Najmłodsi mogli poszczycić się zdobytą wiedza w przygotowanych przez mundurowych konkursach i quizach, a w nagrodę otrzymywali drobne upominki z logiem SOK.

Podczas imprezy dzieci nie tylko zdobywały wiedzę, ale też mogły zobaczyć sprzęt, jakim posługuje się Straż Ochrony Kolei. Chętni, których nie brakowało mieli możliwość przymierzenia czapki, hełmów czy kamizelek. Bardziej dociekliwi mogli sprawdzić jak działa termowizor i noktowizor lub porozumieć się za pomocą nowoczesnych środków łączności. Każde dziecko chociaż przez chwilę mogło stać się operatorem Mobilnego Centrum Monitoringu, a także poczuć się jak kierowca pojazdu uprzywilejowanego. Swoje umiejętności zaprezentował także pies patrolowo-obronny o imieniu ,,Aro’’, który chyba najbardziej skradł serca dzieci.

Akcja ,,Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką’’ cieszyła się dużym zainteresowaniem. Jest to wydarzenie cyklicznie odbywające się od 2017 roku, skierowane do dzieci i młodzieży. Spotkanie organizowane jest przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego we współpracy ze służbami, formacjami, społecznymi organizacjami ratowniczymi oraz instytucjami.

Akcje edukacyjne promujące bezpieczeństwo na obszarze kolejowym, są stałym elementem działalności prewencyjnej prowadzonej od wielu lat przez Straż Ochrony Kolei. W zeszłym roku odbyło się blisko tysiąc spotkań, dzięki temu niemal 50 tysięcy młodych ludzi zyskało wiedzę, jak zachować się na obszarze kolejowym, na dworcach, w pociągach i przejazdach kolejowo-drogowych, by zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz swoim kolegom i bliskim. Nauka nie idzie w las, z roku na rok kolej staje się coraz bardziej bezpieczna. Jest to zasługa między innymi edukacji od najwcześniejszych lat, którą konsekwentnie prowadzą funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X