Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei – oddali osocze i krew, niosąc pomoc chorym na COVID-19
Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei od ponad 100. lat na co dzień ryzykują swoje zdrowie
i życie, realizując nałożone na formację ustawowe zadania. W wyniku pojawienia się pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 Straż Ochrony Kolei zobowiązana została do wykonywania dodatkowych czynności nałożonych przez wojewodów, w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa, w celu ochrony zdrowia i życia ludzkiego. Podczas realizacji powierzonych zadań funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei stale narażeni są na ryzyko zakażenia w następstwie kontaktu z osobami chorymi. Niektórzy z nich sami zmagali się już
z COVID-19 i doskonale rozumieją jak ważna jest każda pomoc niesiona w walce z tą chorobą. Dla funkcjonariuszy SOK oczywistym jest, że jedyną możliwością pokonania opanowującego cały świat niewidzialnego wroga jest wspólna walka wszystkimi dostępnymi siłami i środkami.
Odpowiadając na apel Narodowego Centrum Krwi ponad 100 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei podjęło inicjatywę, aby w dniach 4 i 5 lutego 2021 r. w imię słusznej sprawy oddać osocze i krew. Wszystko po to, aby dać szansę na powrót do zdrowia osobom z ciężkimi objawami zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz zachęcić innych ozdrowieńców do podzielenia się cennym osoczem. Funkcjonariusze SOK dodatkowo zapewniają, że jeśli tylko nadarzy się taka możliwość ponownie i bez wahania oddadzą bezcenną plazmę.
Do trwającej akcji zorganizowanej przez funkcjonariuszy SOK odniósł się Pan Komendant Główny Straży Ochrony Kolei dr inż. Józef Hałyk: – „Podejmując tę szlachetną inicjatywę Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei po raz kolejny potwierdzają swoją empatię, zaangażowanie i aktywnie solidaryzują się z potrzebującymi wsparcia osobami. W tym miejscu pragnę raz jeszcze podkreślić, że poświęcenie i wszelkie działania dla ochrony zdrowia i życia innych osób stanowią priorytet dla formacji. W dobie pandemii wszyscy Funkcjonariusze SOK są zgodni co do tego, że konieczne okazuje się podyktowane potrzebą chwili wyjście poza obszar kolejowy. Zgodnie twierdzimy, że dobro powraca, stąd tak mocne poparcie dla inicjatywy, aby w imię słusznej sprawy, solidarnie oddać plazmę i krew dla osób, które zmagają się z ciężkimi objawami COVID-19. Jestem dumny oraz pełen uznania i szczerego podziwu dla moich Funkcjonariuszy, którzy jak zwykle zaimponowali swoją humanitarną postawą. Taki szlachetny gest ze strony drugiego człowieka ma dziś tak wielkie, uniwersalne znaczenie na globalną skalę”.
W ciągu trwania akcji funkcjonariusze SOK oddadzą około 70 litrów krwi i osocza. Funkcjonariusze SOK, którzy z przyczyn niezależnych od siebie nie mogli oddać krwi i jej cennych składników w trakcie akcji deklarują kontynuacje inicjatywy i dalszą chęć pomocy
w najbliższych, możliwych terminach.
Jeżeli inni ozdrowieńcy zachęceni przykładem funkcjonariuszy SOK, przyłączą się do akcji wygramy wszyscy, bo nie ma nic cenniejszego od zdrowia i życia.