Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei doskonalili umiejętności strzeleckie
Aby właściwie wykonywać swoje ustawowe zadania na obszarze kolejowym, w pociągach i dworcach, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei muszą nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. Funkcjonariusze mają więc zaplanowany szereg ćwiczeń m.in. na strzelnicy. Sokiści doskonalą tam swoją technikę strzelecką i „celne oko”. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów strzelectwa. Pod ich fachowym nadzorem mundurowi szlifują swoje umiejętności w obchodzeniu się bronią palną.
Treningi takie mają za zadanie podnosić i utrzymywać umiejętności funkcjonariuszy SOK na takim poziomie, aby zapewnić właściwe bezpieczeństwo i porządek publiczny na kolei. Strażnicy kolejowi w codziennej służbie posługują się różnego rodzaju bronią palną, zarówno krótką, jak i długą. Na wyposażeniu służbowym funkcjonariuszy SOK oprócz broni palnej znajdują się również paralizatory. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w ramach programowych szkoleń strzeleckich używają następujących jednostek broni m.in. z pistoletu CZ P-10, Glock 17, P-99 Walther, Canik TP9, Grand Power P-1 oraz pistoletu maszynowego CZ Scorpion EVO, Strisborg SR 9A i PM-98m Glauberyt.
Tak jak inne formacje mundurowe Straż Ochrony Kolei stosuje się do zapisów ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, toteż kluczowe jest szkolenie funkcjonariuszy w trybie cyklicznym oraz utrwalanie zasad oraz przypadków używania lub wykorzystywania śpb i broni palnej.