Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei doskonalili umiejętności strzeleckie

Straż Ochrony Kolei jest formacją uzbrojoną dlatego też istotnym elementem szkolenia funkcjonariuszy SOK jest ciągłe doskonalenie ich umiejętności w zakresie posługiwania się jednostkami broni palnej wykorzystywanymi w toku codziennej służby. Celem takich szkoleń strzeleckich jest odpowiednie przygotowanie każdego funkcjonariusza do realizacji zadań z bronią, aby zapewnić bezpieczeństwo na obszarze kolejowym oraz stosowania jej jako jeden ze środków przymusu bezpośredniego.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
15 listopada 2024
Drukuj
Pobierz
Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei doskonalili umiejętności strzeleckie

Aby właściwie wykonywać swoje ustawowe zadania na obszarze kolejowym, w pociągach i dworcach, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei muszą nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. Funkcjonariusze mają więc zaplanowany szereg ćwiczeń m.in. na strzelnicy. Sokiści doskonalą tam swoją technikę strzelecką i „celne oko”. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów strzelectwa. Pod ich fachowym nadzorem mundurowi szlifują swoje umiejętności w obchodzeniu się bronią palną.

Treningi takie mają za zadanie podnosić i utrzymywać umiejętności funkcjonariuszy SOK na takim poziomie, aby zapewnić właściwe bezpieczeństwo i porządek publiczny na kolei. Strażnicy kolejowi w codziennej służbie posługują się różnego rodzaju bronią palną, zarówno krótką, jak i długą. Na wyposażeniu służbowym funkcjonariuszy SOK oprócz broni palnej znajdują się również paralizatory. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w ramach programowych szkoleń strzeleckich używają następujących jednostek broni m.in. z pistoletu CZ P-10, Glock 17, P-99 Walther, Canik TP9, Grand Power P-1 oraz pistoletu maszynowego CZ Scorpion EVO, Strisborg SR 9A i PM-98m Glauberyt.  

Tak jak inne formacje mundurowe Straż Ochrony Kolei stosuje się do zapisów ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, toteż kluczowe jest szkolenie funkcjonariuszy w trybie cyklicznym oraz utrwalanie zasad oraz przypadków używania lub wykorzystywania śpb i broni palnej.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X