Funkcjonariusze SOK jednego dnia udaremnili dwie próby samobójcze

Wtorek był dniem pełnym wyzwań dla funkcjonariuszy z warszawskiej i katowickiej Straży Ochrony Kolei. Dzięki zdecydowanej reakcji udało im się uratować dwie osoby, które chciały targnąć się na swoje życie. W stacji Sosnowiec Grupa Operacyjno-Interwencyjna z Katowic uratowała 17-letnią dziewczynę, a na szlaku kolejowym Warszawa Włochy – Warszawa Gołąbki funkcjonariusze z Posterunku SOK Warszawa Odolany zapobiegli kolejnej tragedii, ściągając z torów 21-letniego mężczyznę z myślami samobójczymi. W obu przypadkach osoby te zostały przekazane pod opiekę lekarzy. Dzięki natychmiastowej reakcji i zdecydowanej postawie nie doszło do nieszczęścia. To kolejny raz, gdy funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei ratują ludzkie życie.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
16 marca 2023
Drukuj
Pobierz
Funkcjonariusze SOK jednego dnia udaremnili dwie próby samobójcze

Pierwsze ze zdarzeń miało miejsce około południa, kiedy to komendant zmiany z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Warszawie odebrał zgłoszenie dotyczące próby samobójczej młodego mężczyzny do której dojść miało na szlaku kolejowym Warszawa Włochy – Warszawa Gołąbki. Skierowany natychmiast we wskazane miejsce patrol SOK z Posterunku Warszawa Odolany ujawnił młodego człowieka, który stał na torach. Podczas interwencji był mocno pobudzony i oświadczył, że ma myśli samobójcze. Ujętego 21-latka przekazano załodze Pogotowia Ratunkowego, która przetransportowała mężczyznę do Szpitala Psychiatrycznego w Tworkach.

W drugim przypadku tragedia była jeszcze bliżej, kiedy kilka godzin później do Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach wpłynęło zgłoszenie od dyżurnej ruchu, gdzie z informacji przekazanych wynikało, że osoba nieuprawniona przebywa na torach w stacji Sosnowiec Główny i chce popełnić samobójstwo. Podjęte natychmiast czynności pozwoliły funkcjonariuszom Grupy Operacyjno-Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach niemal w ostatniej chwili uratować młodą dziewczynę przed nadjeżdżającym pociągiem relacji Dąbrowa Górnicza – Tychy Lodowisko. Niedoszłą 17-letnią samobójczynię przekazano wezwanym na miejsce funkcjonariuszom z I Komisariatu Policji w Sosnowcu. Z uwagi na bardzo zły stan psychiczny młoda mieszkanka Sosnowca została przewieziona karetką pogotowia do Szpitala Miejskiego w Sosnowcu na Oddział Psychiatryczny. Jak się później okazało nie była to jej pierwsza próba samobójcza.

Funkcjonariusz SOK rozpoczynając służbę nigdy nie wie, z jakimi interwencjami przyjdzie mu się zmierzyć. Najbardziej budujące momenty służby to takie, w których można powiedzieć, że udało się pomóc człowiekowi w potrzebie. W życiu każdy może mieć słabsze chwile. Pamiętajmy, że zawsze możemy zwrócić się do osób, które pomagają nam przejść przez ciężki okres w życiu. Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami takimi jak psycholog, psychiatra, Ośrodek Interwencji Kryzysowej czy Poradni Zdrowia Psychicznego. Wsparciem służą również pracownicy telefonu zaufania dla osób cierpiących na depresję – telefon: 22 484 88 01. Szczegółowe informacje na stronie https://stopdepresji.pl

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X