Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Wczoraj obchodziliśmy Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Ten szczególny dzień, ustanowiony przez Komisję Europejską, ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność zwiększania bezpieczeństwa na drogach i ograniczania liczby wypadków w całej Unii Europejskiej – szczególnie tych z udziałem pieszych, rowerzystów i motocyklistów. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei podczas służby prewencyjno-porządkowej na przejazdach kolejowo-drogowych wspólnie z przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe S. A przypominają uczestnikom ruchu drogowego o najważniejszych zasadach i przestrzeganiu przepisów.
Text author
insp. Piotr Żłobicki
Date added
7 maja 2025
Print
Download
Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

W całej Europie 6 maja odbywały się kampanie informacyjne, akcje edukacyjne, debaty i wydarzenia przypominające, że bezpieczeństwo na drodze to nasza wspólna odpowiedzialność. Niezależnie od tego, czy poruszamy się pieszo, jednośladem czy samochodem, każdy z nas ma wpływ na to, co dzieje się na jezdni, chodniku czy torach.

Straż Ochrony Kolei i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od lat aktywnie działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem przejazdów kolejowo-drogowych. Funkcjonariusze SOK i pracownicy PLK w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” prowadzą liczne działania edukacyjne skierowanych do dzieci, młodzieży, kierowców oraz instruktorów nauki jazdy. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • prelekcje i seminaria na temat zasad bezpiecznego przekraczania torów,
  • akcje w ramach inicjatywy „Bezpieczny Piątek”, podczas których rozdawane są materiały edukacyjne i prowadzone rozmowy z kierowcami,
  • promocję Żółtej Naklejki PLK – systemu umożliwiającego szybkie zgłoszenie zagrożenia na przejeździe, który może uratować życie.

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego to nie tylko okazja do refleksji, ale też apel o rozsądek, ostrożność i szacunek wobec innych uczestników ruchu. Tylko wspólnym wysiłkiem możemy ograniczyć liczbę tragicznych zdarzeń na drogach i torach. Szanuj życie – swoje i innych. Przestrzegaj przepisów. Pomyśl, zanim ruszysz. Posłuchaj głosu rozsądku. Bezpieczeństwo zaczyna się od Ciebie.

Źródło. PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. / Bezpieczny Przejazd

Share on Facebook
Share on X