Działania „Wszystkich Świętych 2024”. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei zadbają o bezpieczeństwo

Od 31 października do 3 listopada 2024 roku funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, prowadzić będą ogólnopolskie działania „Wszystkich Świętych 2024”. Mundurowi apelują głównie o rozwagę, zachowanie ostrożność i stosowanie się do przepisów na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych usytuowanych przy cmentarzach. Głównym celem akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa na obszarze kolejowym, a co za tym idzie także osób przemieszczających się koleją na groby najbliższych.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
31 października 2024
Drukuj
Pobierz
Działania „Wszystkich Świętych 2024”. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei zadbają o bezpieczeństwo

Zbliża się Święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, więc jak co roku funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w całym kraju od czwartku rozpoczną działania prewencyjne na obszarach kolejowych, w szczególności na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych. Sokiści apelują o rozwagę oraz zachowanie większej ostrożności – szczególnie w rejonach cmentarzy. Już w najbliższych dniach wiele osób odwiedzi groby krewnych, bliskich i znajomych. Spowoduje to wzmożony ruch nie tylko na drogach, ale także na kolei. W nadchodzących dniach na przejazdach kolejowo-drogowych, dworcach, peronach i w pociągach pojawi się większa liczba patroli SOK, którzy będą dbać o bezpieczeństwo podróżnych oraz kierowców i pieszych.

Umundurowanych funkcjonariuszy SOK wspierać będą przedstawiciele innych służb oraz pracownicy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Wspólnie zadbają o spokojny przebieg listopadowych świąt i będą służyć pomocą tam, gdzie będzie ona potrzebna.

Mówiąc o bezpieczeństwie w transporcie kolejowym, nie można pominąć wspomnianych już wcześniej przejazdów kolejowo-drogowych oraz tzw. „dzikich przejść”. Aż 99% wypadków spowodowanych jest działalnością kierowców, dlatego też przed wyjazdem na groby najbliższych, Straż Ochrony Kolei apeluje o rozwagę i rozsądek. Na przejazdach pamiętajmy o bezpiecznych zasadach przekraczania torów. Od początku 2024 roku w całej Polsce doszło do 125 wypadków i kolizji na przejazdach, gdzie życie straciło 33 osoby, a 15 zostało ciężko rannych. Od początku 2024 roku w całej Polsce doszło do 184 wypadków z udziałem pieszych w miejscach niedozwolonych, gdzie życie straciło 138 osób, a 33 zostało ciężko rannych.

Dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa mundurowi wykorzystywać będą specjalistyczny sprzęt, Mobilne Centra Monitoringu, fotopułapki, lornetki termowizyjne i noktowizory, a także psy służbowe. Funkcjonariusze Grup Operacyjno-Interwencyjnych prowadzić będą działania także po cywilnemu w pociągach i na dworcach kolejowych. Niewyróżniający się z tłumu patrol GOI to skuteczne rozwiązanie w walce ze złodziejami, którzy myślą, że są niezauważeni w tłumie.

Dla osób podróżujących koleją, do dyspozycji jest całodobowy numer alarmowy SOK – 22 474 00 00.

Pamiętajmy!

Jeżeli zauważymy jakiekolwiek zagrożenie na obszarze kolejowym należy bezzwłocznie poinformować o tym Straż Ochrony Kolei.

Foto. Policja

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X