Działania „Wszystkich Świętych 2023”

W związku ze zbliżającym się długim listopadowym weekendem z dniem ,,Wszystkich Świętych’’, Straż Ochrony Kolei mobilizuje zwiększoną liczbę sił funkcjonariuszy SOK. Mundurowi zadbają o porządek i bezpieczeństwo na obszarach kolejowych, ze szczególnym uwzględnieniem dworców, pociągów pasażerskich oraz przejazdów kolejowo-drogowych. Nie zapominajmy jednak, że każdy z nas jest współodpowiedzialny za poziom bezpieczeństwa na kolei.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
27 października 2023
Drukuj
Pobierz
Działania „Wszystkich Świętych 2023”

W tym roku Komenda Główna Straży Ochrony Kolei zaplanowała wzmożone działania już od 27 października do 2 listopada. W najbliższy piątek funkcjonariusze SOK w całym kraju rozpoczną działania prewencyjne związane z przypadającym na początku listopada świętem. W związku z tym, że wolny od pracy świąteczny dzień przypada w środę, a Zaduszki w czwartek, duża część osób przedłuży sobie weekend, żeby odwiedzić swoich bliskich w całej Polsce.

Dlatego też, aby zwiększony ruch podróżnych nie spowodował dodatkowych utrudnień na kolei, umundurowanych funkcjonariuszy SOK będą wspierać przedstawiciele innych służb. Wspólnie zadbają o spokojny przebieg długiego weekendu i będą służyć pomocą tam, gdzie będzie ona potrzebna. Dodatkowe patrole SOK pojawią się na stacjach, dworcach, w pociągach, a także na przejazdach kolejowo-drogowych.

Mówiąc o bezpieczeństwie kolejowym, nie można pominąć wspomnianych wcześniej przejazdów kolejowo-drogowych. 99% wypadków spowodowanych jest działalnością kierowców, dlatego też przed wyjazdem na groby najbliższych, Straż Ochrony Kolei apeluje o rozwagę i rozsądek. Na przejazdach pamiętajmy o bezpiecznych zasadach przekraczania torów. Od początku roku w całej Polsce doszło do 138 wypadków i kolizji na przejazdach, gdzie życie straciło 36 osób, a 21 zostało ciężko rannych.

Dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa mundurowi wykorzystywać będą specjalistyczny sprzęt, Mobilne Centra Monitoringu, fotopułapki, lornetki termowizyjne i noktowizory. Funkcjonariusze Grup Operacyjno-Interwencyjnych prowadzić będą działania także po cywilnemu w pociągach i na dworcach kolejowych. Niewyróżniający się z tłumu patrol GOI to skuteczne rozwiązanie w walce ze złodziejami, którzy myślą, że są niezauważeni w tłumie.

Dla osób podróżujących koleją, do dyspozycji jest całodobowy numer alarmowy SOK – 22 474 00 00.

Pamiętajmy!

 jeżeli zauważymy jakiekolwiek zagrożenie na obszarze kolejowym poinformować należy o tym Straż Ochrony Kolei,

– nie zostawiajmybagażu bez opieki,

– zachowajmy ostrożność wsiadając i wysiadając z pociągu,

– portfel, telefon, torebkę i inne cenne rzeczy trzymajmy blisko siebie.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X