Działania Straży Ochrony Kolei w okresie Świąt Bożego Narodzenia

Przed nami Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Jest to okres wzmożonego ruchu na kolei. Wiele osób wyjeżdża, by spotkać się z najbliższą rodziną lub wypocząć. W trosce o bezpieczeństwo osób podróżujących koleją w dniach od 23 grudnia 2022 r. do 08 stycznia 2023 r. funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei będą prowadzili wzmożone działania na terenie całego kraju. Podstawowym celem tych działań będzie zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarze kolejowym, w pociągach, stacjach i dworcach kolejowych.
Text author
insp. Piotr Żłobicki
Date added
22 grudnia 2022
Print
Download
Działania Straży Ochrony Kolei w okresie Świąt Bożego Narodzenia

W okresie świątecznym blisko 3 tysiące funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei czuwać będzie nad bezpieczeństwem osób korzystających z usług PKP. Dodatkowe patrole SOK pojawią się na stacjach, dworcach, szlakach kolejowych, a także na przejazdach kolejowo-drogowych. Szczególnym nadzorem objęte zostaną pociągi pasażerskie. Dla zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonariusze SOK wykorzystywać będą specjalistyczny sprzęt, Mobilne Centrum Monitoringu (MCM), lornetki termowizyjne i noktowizory. W służbie funkcjonariuszy SOK wspierać będą także psy służbowe. Funkcjonariusze Grup Operacyjno-Interwencyjnych prowadzić będą działania również po cywilnemu, w pociągach i na stacjach kolejowych. Niewyróżniający się z tłumu funkcjonariusze SOK to skuteczne ogniwo w walce z osobami trudniącymi się kradzieżami na szkodę podróżnych. Dodatkowo funkcjonariusze SOK będą wspierani przez parole Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej oraz Inspekcji Transportu Drogowego.

Straż Ochrony Kolei apeluje do wszystkich osób przebywających na obszarze kolejowym o rozwagę, rozsądek i zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ przedświąteczny pośpiech i wzmożona liczba podróżnych mogą powodować niebezpieczne sytuacje zagrażające naszemu zdrowiu lub życiu, a także innych osób. Przypominamy również podróżnym, aby nie pozostawiali swojego bagażu bez opieki, a wartościowe przedmioty posiadali przy sobie.

Jeżeli zaobserwują Państwo jakiekolwiek zagrożenie na obszarze kolejowym do dyspozycji jest całodobowy numer alarmowy SOK –  22 474 00 00

Share on Facebook
Share on X