Działania SOK na rzecz bezpieczeństwa

Pikniki, akcje edukacyjne, symulacje wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych czy prelekcje w szkołach – to sztandarowe przedsięwzięcia z udziałem funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, podczas których promowane są zasady bezpieczeństwa na obszarze kolejowym.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
6 października 2022
Drukuj
Pobierz
Działania SOK na rzecz bezpieczeństwa

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei we wrześniu uczestniczyli w licznych przedsięwzięciach mających na celu promowanie zasad bezpieczeństwa, obowiązujących na obszarze kolejowym. Jedną z ważnych form działań edukacyjnych są otwarte dla szerokiego grona odbiorców wydarzenia plenerowe. Te, z udziałem funkcjonariuszy SOK, odbyły się m. in. w Łasku na terenie lotniska wojskowego 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego z okazji święta 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Podczas tego pikniku naszą formację reprezentowała Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Łodzi. Z kolei mundurowi z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Bydgoszczy uczestniczyli w wydarzeniu zorganizowanym przez Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ. Piknik odbył się pod hasłem „Bezpieczny powrót dzieci do szkoły” i zgodnie z założeniami przygotowane atrakcje skutecznie przykuły uwagę najmłodszych. Na stoiskach promocyjnych Straży Ochrony Kolei można było zobaczyć nowoczesny sprzęt wykorzystywany przez funkcjonariuszy w codziennej. Niemałą atrakcją okazały się również pokazy wyszkolenia psów służbowych, które za każdym razem gromadziły liczne grono obserwatorów. W trakcie spotkań edukacyjnych najmłodsi poznali zasady bezpieczeństwa bezpiecznego poruszania się na obszarze kolejowym.

Akcje edukacyjnie nie są jednak skierowane wyłącznie dla dzieci, ale także dla dorosłych. W ramach kampanii ,,Bezpieczny Przejazd” funkcjonariusze SOK przypominają m.in. o tym, jak należy zachować się na przejeździe kolejowo-drogowym. W szczególny sposób na wyobraźnię kierowców działają symulacje niebezpiecznych zdarzeń, a takie we wrześniu miały miejsce Orzechowie, w województwie wielkopolskim. W tym praktycznym ćwiczeniu z ramienia SOK wzięli udział funkcjonariusze z Komendy Regionalnej SOK w Poznaniu.  Zgodnie ze scenariuszem – pod nadjeżdżający pociąg wjechały dwa samochody osobowe, w wyniku zdarzenia jeden z pasażerów samochodu poniósł śmierć, a dwie osoby zostały ranne. Symulacja pokazała dramatyczne skutki ignorowania przez kierowców przepisów porządkowych.

Funkcjonariusze Komendy Regionalnej SOK w Zielonej Górze i Łodzi we wrześniu uczestniczyli natomiast w policyjnych akcjach pt. „ROADPOL Safety Days”. Spotkania w Zielonej Górze i Rawie Mazowieckiej miały na celu  promowanie bezpieczeństwa wśród uczestników ruchu drogowego oraz zmniejszenie liczby ofiar na przejazdach kolejowo-drogowych. 

Nie mniej wyzwań czeka na funkcjonariuszy SOK oraz Ambasadorów Bezpieczeństwa z PKP PLK S.A. również w październiku. Właśnie wystartowała akcja pod hasłem „Październik miesiącem edukacji”, podczas której dzieci i młodzież poznają najważniejsze zasady bezpieczeństwa na obszarze kolejowym. Październikowe spotkania w szkołach są częścią ogólnopolskiej kampanii „Bezpieczny Przejazd” i mają na celu zapobieganie niebezpiecznym zdarzeniom na kolei. 

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X