Działania SOK ,,bezpieczny długi weekend Boże Ciało 2023’’

Przed nami długi czerwcowy weekend związany ze Świętem Bożego Ciała. W okresie od 7 do 11 czerwca 2023 roku na obszarze kolejowym o bezpieczeństwo podróżnych będzie dbała większa liczba funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Doświadczenia lat minionych wskazują, że w takich okresach znacznie nasila się ruch turystyczno-wypoczynkowy na kolei, a tym samym automatycznie zwiększa się ryzyko wzrostu liczby zdarzeń kolejowych.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
7 czerwca 2023
Drukuj
Pobierz
Działania SOK ,,bezpieczny długi weekend Boże Ciało 2023’’

Jak co roku funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei będą prowadzić wzmożone działania na obszarze kolejowym nieprzerwanie do niedzieli, 11 czerwca. Funkcjonariusze SOK biorący udział w działaniach będą pełnić służbę porządkową na dworcach kolejowych, w pociągach i na szlakach. Tradycyjnie nie zabraknie pojazdów uprzywilejowanych SOK na przejazdach kolejowo-drogowych. Mundurowi będą stanowczo interweniować wobec kierujących, zwrócą uwagę także na pieszych i rowerzystów, którzy popełniają wykroczenia stanowiące główne przyczyny wypadków. Ze zdecydowaną reakcją ze strony SOK spotkają się też osoby, które przechodzą przez tory w miejscach niedozwolonych.

Pracę funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei wspierają Mobilne Centra Monitoringu, noktowizory, termowizory i fotopułapki, a także specjalnie szkolone psy służbowe. Wszyscy funkcjonariusze SOK są przeszkoleni z taktyk i technik interwencyjnych oraz udzielania pierwszej pomocy. Mundurowi będą także współpracować m.in. z Policją, Strażą Graniczną, Inspekcją Transportu Drogowego oraz Żandarmerią Wojskową.

Funkcjonariusze przypominają, że bezpieczeństwo podczas podróży zależy również od nas samych, dlatego powinniśmy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z pociągów. Niebezpieczne jest również przyjmowanie poczęstunku, szczególnie alkoholu od nieznajomych. Gotówkę dobrze schować w kilku miejscach. Nie należy też ostentacyjnie obnosić się z drogim sprzętem, a portfel dobrze schować w głębszą kieszeń. Zachowanie wspomnianych zasad sprawi, że nie staniemy się łatwym łupem dla kieszonkowców.

Podczas podróży należy również pamiętać o pilnowaniu swoich bagaży, gdyż każdy pozostawiony bagaż  jest traktowany jako potencjalne zagrożenie, co wiąże się z wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że bagaż pozostawiony bez nadzoru zawsze oznacza utrudnienia, takie jak opóźnienia w komunikacji kolejowej, ale również sankcje w postaci mandatu karnego.

Stale dostępny jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00 na który można zgłaszać informacje o zagrożeniach na obszarze kolejowym.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X