„Dworzec 2026” – Wojewódzkie Ćwiczenia Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej

Wojewódzkie ćwiczenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej pod kryptonimem „DWORZEC 2026” odbyły się 29 maja 2026 r. na terenie Dworca Łódź Fabryczna. Ćwiczenia przeprowadzono w ramach IV Ogólnopolskiego Zgrupowania Systemu Pomocy Humanitarnej PCK. W wydarzeniu uczestniczyli funkcjonariusze Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Łodzi.
Autor tekstu
st. insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
3 czerwca 2026
Drukuj
Pobierz
„Dworzec 2026” - Wojewódzkie Ćwiczenia Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej

Scenariusz zakładał m.in. ewakuację około 200 osób z pociągu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, prowadzenie działań ratowniczych, segregację poszkodowanych (triaż), udzielanie pierwszej pomocy oraz organizację transportu do bezpiecznych miejsc. Na terenie Dworca PKP Łódź Fabryczna utworzono punkt przyjęcia ludności ewakuowanej. Celem przedsięwzięcia było sprawdzenie procedur oraz doskonalenie współpracy służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ludności.

W ćwiczenia zaangażowane były liczne służby i podmioty ochrony ludności, w tym Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Łodzi, a także Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, zespoły humanitarne Polski Czerwony Krzyż oraz przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Ćwiczenia „DWORZEC-2026” były elementem szerszych działań związanych z wdrażaniem systemu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz podnoszeniem gotowości służb na wypadek sytuacji kryzysowych.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X